Σαν σήμερα: Ο “Μανωλάκης” χάρισε το πρωτάθλημα στον Παναθηναϊκό!

Σαν σήμερα το 2004, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδος για 19η φορά στην ιστορία του, επικρατώντας 1-0 του Πανηλειακού στον Πύργο, με την… υπογραφή του Εμμάνουελ Ολισαντέμπε!

Οι Πράσινοι, λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, ήθελαν μόνο νίκη για να πανηγυρίσουν το νταμπλ, καθώς με ισοπαλία ή ήττα, έχαναν τον τίτλο από τον Ολυμπιακό.

Το Τριφύλλι είχε χάσει πολλές ευκαιρίες, μέχρι να έρθει η “λύτρωση” και το σκορ είχε “κολλήσει” στο 0-0, με τον Πανηλειακό να μένει “όρθιος”, χάρη στην πολύ καλή μέρα που είχε βρεθεί ο τερματοφύλακάς του, Δημήτρης Κουτσόπουλος.

Στο 62ο λεπτό του αγώνα, ο Ιτζάκ Σουμ “έριξε” στο παιχνίδι τον Εμμάνουελ Ολισαντέμπε, ο οποίος χρειάστηκε μόλις 14 λεπτά για να σκοράρει, να βάλει “φωτιά” στον Πύργο και να χαρίσει το πρωτάθλημα στον Παναθηναϊκό!

Ο “Μανωλάκης” ήταν ξανά… εκεί για τους Πράσινους, προκαλώντας “έκρηξη” συναισθημάτων στους φίλους του Τριφυλλιού. Όπως ήταν φυσικό, μετά το διπλό των Πράσινων, η Αθήνα “κάηκε”, με τον κόσμο να πανηγυρίζει το 19ο πρωτάθλημα στην ιστορία του Παναθηναϊκού.

Πανηλειακός: Κουτσόπουλος, Μποταϊτης, Κουτελιέρης, Αρβανίτης, Τασίδης, Κοταρέλας, Σπυρόπουλος, Μανίκας(75′ Μάρης), Δερμιτζόγλου, Χρυσάφης, Τσίγκας(67′ Θωμαϊδης).

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Γκούμας, Μόρις, Μίνχ, Σειταρίδης, Μπασινάς, Μικάελσεν (46′ Σαμπάνης), Γκονζάλες(71′ Σανμαρτεάν), Επαλέ (62′ Ολιζαντέμπε), Παπαδόπουλος, Κωνσταντίνου.