Σαν σήμερα: Ο “αιώνιος” ημιτελικός βάφτηκε…πράσινος!

Σαν σήμερα το 2009 ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά του FINAL 4 της Euroleague, που διεξήχθη στο Βερολίνο. Οι “Πράσινοι” προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό, καθώς με πρωταγωνιστή τον Πέκοβιτς (20π.) νίκησε τους “Ερυθρόλευκους” με σκορ 84-82.

Οι δύο “αιώνιοι” ξανά συναντήθηκαν σε φάιναλ φορ έπειτα από 14 χρόνια, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να κυνηγάει το 5ο αστέρι της, σε αντίθεση με την ομάδα του Γιαννάκη που βρέθηκε στα τελικά μετά από 10 ολόκληρα χρόνια, έχοντας κατακτήσει μόνο 1 αστέρι.

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να “πάταγε” καλύτερα από το πρώτο μόλις δεκάλεπτο. Οι “Πράσινοι” είχαν ξεφύγει σε ένα σημείο με 19-11, με αποτέλεσμα να αφυπνίσει τους παίκτες του Γιαννάκη, οι οποίοι μείωσαν στο 22-21. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου: 27-21

Η δεύτερη περίοδο, ξεκίνησε και κύλησε όπως η πρώτη, με το “Τριφύλλι” να είναι αυτό που έχει το προβάδισμα, αλλά τον Ολυμπιακό να ακολουθεί σε απόσταση βολής. Σκορ δεύτερου δεκαλέπτου/ημιχρόνου: 41-43.

Στο Β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός έφτασε στο σημείο να προηγείται με 54-50 χάρη στις ενέργειες του Βούισιτς. Εκεί ανέλαβε δράση ο Σάρας Γιασικεβίτσιους, ο οποίος ξανάφερε στον Παναθηναϊκό το προβάδισμα. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου: 63-66.

Τέλος, στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του “Ζοτς” ξεφύγαν με 81-74 λίγο πριν την λήξη του παιχνιδιού, και όλοι φαντάστηκαν ότι το ματς τελείωσε. Ο “Εφτάψυχος” Ολυμπιακός δεν πέταξε “λευκή πετσέτα” και ισοφάρισε το παιχνίδι με τον Μπουρούση σε 82-82 με 70δευτερόλεπτα ακόμα.

Ο Πέκοβιτς με το εύστοχο καλάθι του στα 58 δευτερόλεπτα, έκανε το τελικό 84-82, ένα σκορ το οποίο θα μπορούσε να είχε ισοφαριστεί αν δεν ήταν η φανταστική άμυνα του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα ήταν τα εξής: 21-27, 41-43 (ημ.), 63-66, 82-84

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 9 (1), Τσίλντρες 11, Βούιτσιτς 14, Μπουρούσης 10 (1), Χαλπερίν 4, Γκριρ 18 (2), Βουγιούκας, Πρίντεζης 9, Ερτσεγκ 4 (1), Τεόντοσιτς 3 (1), Πάργκο.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Κέτσμαν, Σπανούλης 18 (2), Περπέρογλου 4, Μπατίστ 19, Φώτσης 5 (1), Χατζηβρέττας, Νίκολας, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης, Πέκοβιτς 20, Γιασικεβίτσιους 18 (4).