Σαν σήμερα: Ο Μποντιρόγκα τίμησε την πράσινη φανέλα στην Ευρώπη (vid)

Στις 28 Δεκεμβρίου 1999, ο Ντέγιαν Μποντιρόγκα συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό All Star Game που έγινε στο Γήπεδο Ολιμπίνσκι της Μόσχας. Με αυτόν τον τρόπο τίμησε τα χρώματα του “τριφυλλιού” στην Ευρώπη. Ο Μποντιρόγκα αγωνίστηκε με την ομάδα της Ανατολής και βοήθησε ώστε να φτάσει στη νίκη κόντρα στην ομάδα της Δύσης με σκορ 112-107.

Στις 28 Δεκεμβρίου 1984, η Εθνική Ελλάδος μπάσκετ κατέκτησε την 3η θέση στους Βαλκανικούς αγώνες. Δυο παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν βασικά γρανάζια και συνέβαλαν σε αυτήν την διάκριση. Πρόκειται για τους Λιβέρη Ανδρίτσο και Δημήτρη Κοκολάκη.

Στις 28 Δεκεμβρίου 1994, οι οπαδοί του Παναθηναϊκού απέδειξαν για ακόμη μία φορά, ότι βρίσκονται πάντα δίπλα στην ομάδα τους. Έτσι λοιπόν στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, έδωσαν το παρών περισσότεροι από 6.000 φίλοι της ομάδας.

Παρόλο που είδαν την ομάδα τους να μένει πολύ νωρίς πίσω στο σκορ έπειτα από γκολ του Αλεξανδρή στο 1ο λεπτό, πανηγύρισαν 17 λεπτά μετά χάρη στην βολίδα του Βαζέχα.  Σε καμία περίπτωση η ισοπαλία δεν βόλευε τους “πράσινους”, αλλά σίγουρα το “τριφύλλι”  κέρδισε τον κόσμο του ο οποίος απέδειξε ξανά,  πόσο πολύ αγαπάει την ομάδα.