Σαν σήμερα: Νικητής στον «εμφύλιο» και πρόκριση στα ημιτελικά του CEV

Σαν σήμερα το 2009 ο Παναθηναϊκός σημείωσε μία σημαντική νίκη επί του Ολυμπιακού για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Συνομοσποδιών για το βόλεϊ.

Η ομάδα του Λεώνη ήταν φανταστική καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ κέρδισε 3-0 σετ τον αιώνιο αντίπαλο και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου θα έβρισκε την πανίσχυρη Κούνεο.

Οι «πράσινοι» ήταν προσηλωμένοι στον στόχο τους και αποδίδοντας εξαιρετικά έφτασαν σε μία σημαντική νίκη και παράλληλα διάκριση για την ιστορία του ελληνικού βόλλευ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη συνάντηση των «αιωνίων» στην Ευρώπη με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί εύκολα, διατηρώντας σοβαρό προβάδισμα για την ρεβάνς.

Για την ιστορία ο Παναθηναϊκός έφτασε μέχρι τον τελικό του Κυπέλλου Συνομοσποδιών, όμως ηττήθηκε από την Λοκομοτίβ 3-1 σετ.

3 βαθμοί με 3αρα

Σαν σήμερα το 1999 ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε στις Σέρρες για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα για τη ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «πράσινοι» είχαν ένα εύκολο απόγευμα και έφυγαν με το διπλό κερδίζοντας τον Πανσερραϊκό με 3-0, τα δύο γκολ από τα τρία σημειώθηκαν από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Παναθηναϊκό με τον Γκούμα(16′) και Βόκολο(86′) με τον πρώτο να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ και με τον έτερο αμυντικό να διαμορφώνει το τελικό 3-0, ενδιάμεσα σκόραρε ο Σιμπνιέφσκι στο 27ο λεπτό.