Σαν σήμερα: Νίκες επί του Ολυμπιακού σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ (vids)

Σαν σήμερα το 1980 ένα ακόμα “αιώνιο” ντέρμπι βάφτηκε “πράσινο”, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 2-0 του Ολυμπιακού στη Λεωφόρο για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η καυτή έδρα του “τριφυλλιού” ήταν αυτή που υποχρέωσε τους “ερυθρόλευκους” να υποταχθούν στην ομάδα του Μπρούνο Πεζαόλα. Συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, με τον Χρήστο Υφαντίδη να ανοίγει το σκορ στο 18ο λεπτό, ενώ το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε λίγο αργότερα με τον “κεραυνό” του Όσκαρ Αλβαρέζ.

Σαν σήμερα το 1982 ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια ιστορική νίκη απέναντι στον “αιώνιο” αντίπαλο με 3-2, στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας για το Κύπελλο Ελλάδας.

Μπορεί τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να μην εξελίχθηκαν ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, καθώς το “τριφύλλι” βρέθηκε να χάνει με 2-0 από το 6′. Μάλιστα αυτό το σκορ διατηρήθηκε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Παρόλα αυτά οι παίκτες των “πρασίνων”, πάλεψαν σαν μαχητές και πέρασαν στην αντεπίθεση. Η αρχή έγινε με τον Δραμινό, ο οποίος σημείωσε τα πρώτα δύο τέρματα για τον Παναθηναϊκό με εκτέλεση πέναλτι (στο 47ο λεπτό και στο 63ο). Στη συνέχεια ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Γρηγόρη Χαραλαμπίδη να ολοκληρώνει την ολική ανατροπή, χαρίζοντας έτσι την πρόκριση στην ομάδα του.

Σαν σήμερα ο Παναθηναϊκός τη σεζόν 1989-90 κατάφερε και πήρε μια μεγάλη σε έκταση νίκη επί του Ολυμπιακού σε εντός έδρας παιχνίδι με 91-74. Οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν μια από τις καλύτερες εμφανίσεις τους εκείνη την περίοδο, έχοντας έναν πραγματικό ηγέτη στη ομάδα τους, τον Έντγκαρ Τζόουνς. Αξιοσημείωτο ήταν το γεγονός ότι αρκετοί ήταν οι φίλαθλοι που κατέκλυσαν τις εξέδρες του ΟΑΚΑ.