Σαν σήμερα: Με 4αρα πιο κοντά στο Πρωτάθλημα

Σαν σήμερα τη σεζόν 1976-1977 ο Παναθηναϊκός έκανε αποφασιστικό βήμα τίτλου για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος έπειτα από την επιβλητική νίκη επί του Παναιτωλικού με 4-1.

Με τον Κάζιμιρ Γκόρτσκι στον πάγκο του οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν ανανεωμένοι και δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των Αγρινιωτών. Τον δρόμο για την νίκη είχε ανοίξει μόλις στο 3′ ο Άλβαρεζ, ενώ διπλασίασε τα τερματά του στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης. Ένα λεπτό αργότερα ο Αντωνιάδης έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, ενώ το επιθετικό κρεσέντο έκλεισε ο Ελευθεράκης στο 67ο λεπτό.

Αξίζει να αναφερθεί η μεγάλη προσέλευση κόσμου στο γήπεδο της Λεωφόρου που ξεπέρασε τις 19.363, αριθμός ρεκόρ στις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

Σβηστή νίκη με ΠΑΟΚ

Σαν σήμερα ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον ΠΑΟΚ για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, την περίοδο 1965-1966, με 2-0 πετυχαίνοντας την 7η νίκη του σε 9 αγώνες.

Οι παίκτες του Μπόμπεκ πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση μέσα στην κατάμεστη Λεωφόρο και πήραν την νίκη με τα γκολ των Δομάζου(63′) και Καμάρα(80).