Σαν σήμερα: Κυπελλούχος με «τεσσάρα» στον ΠΑΟΚ!

Σαν σήμερα το 2014 ο Παναθηναϊκός του  Γιάννη Αναστασίου, κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας, συνέτριψε τον ΠΑΟΚ ρίχνοντας του “τεσσάρα”.Οι παίκτες του Γ.Χ. Γεωργιάδη, το μόνο που κατάφερε να κάνει, ήταν να πετύχει το γκολ της “τιμής” με εύστοχο πέναλτι του Βούκιτς. Πρώτος τίτλος για το “Τριφύλλι” έπειτα από 4 χρόνια, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ, που για ακόμη μια φορά(11χρόνια είχε να πάρει τίτλο) έμεινε στο “ράφι”.

Με ένα χαμηλό μπάτζετ, ο προπονητής Γιάννης Αναστασίου και ο τεχνικός διευθυντής Νίκος Νταμπίζας, κατάφεραν να φτιάξουν μια υπέρ… ομάδα, η οποία ηταν φανερό ότι ήταν για μεγάλα “πράγματα”. Ποιος μπορεί άλλωστε, να ξεχάσει την “τριάρα” μέσα στο Καραϊσκάκης;

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Μάρκους Μπεργκ ή αλλιώς ο “δήμιος” του ΠΑΟΚ. Ο Σουηδός παιχταράς, είχε μια… αγαπημένη ομάδα που την “χτύπαγε” αν όχι με χατ τρικ, τότε σίγουρα με ένα γκολ. Στον τελικό της 26ης Απριλίου, ο Μάρκους έριξε 3 γκολ στους “Ασπρόμαυρους” του βορρά. Είναι η παροιμία που λέμε συνήθως: Λείπει ο Μάρτης απ’ τη Σαρακοστή; Ένας σκόρερ που όταν έφυγε απ’τον ΠΑΟ, ακούστηκε όσο κανείς άλλος, στα μεταγραφικά των υπολοίπων του Big4(ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, ΟΣΦΠ).

Το ΟΑΚΑ να φλέγεται με σχεδόν 50.000 οπαδούς, ο Παναθηναϊκός έδειχνε να “πατάει” να πατάει καλύτερα και άνοιξε το σκορ με τον προαναφερθέντα επιθετικό νωρίς στο 15ο λεπτό.  συνέχισε να απειλεί τον ΠΑΟΚ αλλά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ μετά από λίγη ώρα παιχνιδιού ανέβασε”στροφές” και έφτασε κοντά στο γκολ στο 37ο λεπτό, με τον Σαλπιγγίδη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Κοτσόλη. Η άμυνα των “πρασίνων”, σε εκείνη την φάση κυριολεκτικά… κοιμήθηκε. Το πρώτο ημίχρονο, έληξε με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0, αποτέλεσμα το οποίο δεν δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα.

Στην επιστροφή των παικτών απ’ την φυσούνα, τα “παιδιά” του Αναστασίου μέσα σε 7 λεπτά, τελείωσαν το παιχνίδι. Αρχικά στο 50ο λεπτό, ο Μπεργκ “ψάρεψε” τον Γλύκο και πλάσαρε στην κλειστή του γωνία. Σε ένα κόρνερ που εκτέλεσε ο Ισπανός Νάνο, τρία λεπτά αργότερα, ο Νίκος Καρέλης ήταν αυτός που πήδηξε μόνος του και έπιασε την κεφαλιά, για να κάνει το 3-0 στο 53′. Στο 69′ ήρθε η μείωση από το εύστοχο πέναλτι του Βούκιτς, που είχε περάσει ως αλλαγή. Η χαριστική βολή ήρθε στο 88′ από τον Σουηδό.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Γλύκος, Σκόνδρας (77′ Κουλούρης), Βίτορ, Ινσαουράλδε, Τζαβέλλας, Λάζαρ (56′ Βούκιτς), Κίτσιου, Κάτσε, Λούκας (56′ Λίνο), Στοχ, Σαλπιγγίδης

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Νάνο, Σίλντενφελντ , Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Μέντες, Πράνιτς, Ζέκα, Αμπέντ (75′ Λαγός), Καρέλης, Μπεργκ.