Σαν σήμερα: Οι Βαλκανικοί αγώνες είχαν άρωμα Τριφυλλιού

Σαν σήμερα το 1976 αρκετοί «Πράσινοι αθλητές του στίβου πήραν μέρος στους Βαλκανικούς αγώνες που διεξήχθησαν στο Τσέλιε της Σλοβενίας, με  τους περισσότερους να “κλέβουν” την παράσταση σε πολλά αθλήματα κερδίζοντας τα φώτα της δημοσιότητας.

Πιο συγκεκριμένα ο Δημήτρης Κυττέας πήρε χρυσό μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ με επίδοση 5μ. και 20εκ. Ο Ζήσης Κούρελος τερμάτισε στην τιμητική τρίτη θέση στο δέκαθλο συγκεντρώνοντας 7.346 βαθμούς.

Στα 20.000μ. βάδην ο Άρης Καραγεώργος με χρόνο 1.42.22 κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο, ενώ ο  Νίκος Τσιάρας στη δισκοβολία ήταν 4ος με 57.28μ. και στο ίδιο αγώνισμα, αλλά από την πλευρά των γυναικών, η Βάσω Καραφύλλη ήταν 6η με 48.96μ.

Τέλος στα 3.000μ.  ο Σπήλιος Ζαχαρόπουλος πέρασε την γραμμή τερματισμού 6ος με επίδοση 8.53.23. και στα 5.000μ. βγήκε 5ος με 14.26.6.

Πρώτη ομάδα στην τελική βαθμολογία βγήκε η Ρουμανία με 146 βαθμούς με δεύτερη την Βουλγαρία με 127. Η Ελλάδα κατέκτησε την τέταρτη θέση με 110β.