Σαν σήμερα: Η τεσσάρα του τελικού!

Σαν σήμερα το 1986 ο Παναθηναϊκός κατακτά το 9ο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του, καθώς στον τελικό του ΟΑΚΑ επικράτησε επί της ομάδας του Ολυμπιακού, με το βαρύ σκορ 4-0! Ήταν η μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων σε τελικούς «αιωνίων».

Οι «Πράσινοι» που πραγματοποιούσαν τρομερή σεζόν με τον Πιέτρ Πάκερτ στον πάγκο, άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Βαγγέλη Βλάχο, έπειτα από ασίστ του μεγάλου πρωταγωνιστή Δ. Σαραβάκου. Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια.

Στο 52ο λεπτό ο Χρήστος Δημόπουλος έκανε το 2-0, και τη σκυτάλη πήρε ο “μικρός” Σαραβάκος, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Το πρώτο του τέρμα σημειώθηκε 5 λεπτά μετά του Δημόπουλου, με τον «Μητσάρα» να κάνει το 3-0 με κοντινό πλασέ.

Το δεύτερο του γκολ και 4ο του Παναθηναϊκού ήρθε στο 72ο λεπτό. Σε ένα πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος ο Σαραβάκος, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Αρβανίτης, απέκρουσε την μπάλα, η οποία έφθασε πάλι στα πόδια του «μικρού» και με σουτ που επιχείρησε απ’ τα πλάγια διαμόρφωσε το θριαμβευτικό αποτέλεσμα.

Η σεζόν για το Τριφύλλι ολοκληρώθηκε με επιτυχία, αφού κατακτήθηκε το πιο εύκολο νταμπλ στην ιστορία του συλλόγου.

Παναθηναϊκός (Πιετρ Πάκερτ): Μήνου, Ταράσης, Πατσιαβούρας, Μαυρίδης, Κυράστας, Ζάετς, Βλάχος, Γεροθόδωρος (62′ Ρότσα), Σαραβάκος, Mπατσινίλας, Χρήστος ∆ηµόπουλος (84′ Αντωνίου).

Ολυμπιακός(Α. Γεωργιάδης): Αρβανίτης, Ξανθόπoυλoς, Κοκολάκης, Μίχος, Τόγιας, Παπαχρήστου, Μητρόπουλος, Σεµερτζίδης, Σέστιτς, Αναστόπουλος, Βαΐτσης (46′ Παπαγγέλης).