Σαν σήμερα: Η τεσσάρα στον “αιώνιο” και η “άλωση” της Κοπεγχάγης (vids)

Γυρνάμε χρόνια πίσω στην σεζόν 1987-88 ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό στο Ολυμπιακό Στάδιο στις 8 Νοεμβρίου του 1987 με το παιχνίδι να λήγει 1-4 υπέρ των “πράσινων”. Η ομάδα του Γιώργου Δανιήλ μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι.

1-0…Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να προηγηθεί με σουτ του Γεωργαμλή, που κόντραρε στον Μίχο και κατέληξε στα δίχτυα.

1-1… 22′  ο Ζελελίδης εκμεταλεύεται το λάθος της άμυνας του Τριφυλλιού και φέρνει το ματς στα ίσια.

2-1…42′  ο Βλάχος σκοράρει και δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.

3-1…46′  Ο Σαραβάκος σουτάρει δυνατά και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα μετά από λάθος του τερματοφύλακα Καζιμιέρσκι.

4-1… 86′ Ο Βλάχος ξαναχτυπά με σουτ από κοντά διαμορφώνει το τελικό σκορ σκορπίζοντας θύελλα ενθουσιασμού στους χιλιάδες οπαδούς των “πράσινων”.

Τα γκολ του αγώνα και σε βίντεο:

Ταξιδεύουμε στον χρόνο ξανά και πάμε στο όχι και τόσο μακρινό 2007 ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την Κοπεγχάγη στην Δανία για τον θεσμό του UEFA. Το Τριφύλλι θα αποδράσει με το διπλό με σκορ 1-0. Το γκολ ήρθε νωρίς για τους “πράσινους” από τον Ντάμε Εντόι στο 16′ λεπτό. Ο Παπαδόπουλος βγήκε τετ α τετ ο τερματοφύλακας τον απέκρουσε και ο 21χρονος τότε  Ντάμε Εντόι μάζεψε το ριμπάουντ και έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό .Η εξέδρα ήταν απολαυστική , καθώς 1.500 οπάδοι της ομάδας έκαναν Λεωφόρο το γήπεδο και αποθέωσαν τους θριαμβευτές.