Σαν σήμερα: Η «τεσσάρα» στην ΑΕΚ από το ημίχρονο!

Σαν σήμερα το 2008 ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την ΑΕΚ στη Λεωφόρο, για τη 2η αγωνιστική της φάσης των πλέι οφ της Super League. Οι «Πράσινοι» κέρδισαν τους «κιτρινόμαυρους» 4-1, με σκορ ημιχρόνου 4-0!

Το Τριφύλλι άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης με κεφαλιά του Δημήτρη Παπαδόπουλου. Τον δείκτη του σκορ ανέβασε στο 28ο λεπτό ο Μαρσέλο Μάτος με το 2ο προσωπικό του γκολ με την φανέλα του Παναθηναϊκού. Το 3-0 και το 4-0 ήρθαν από τα δύο γκολ του αυστριακουό Αντρέας Ίβανσιτς, στο 31ο και στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης. Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Δημήτρης Παπαδόπουλος
Αντρέας Ίβανσιτς

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειξαν… έλεος, σε μία ομάδα που δεν θύμιζε σε τίποτα ΑΕΚ. Υπάρχει όμως εξήγηση στην εμφάνιση των φιλοξενουμένων. Οι «κιτρινόμαυροι» εκείνη τη χρονιά έχασαν στα… χαρτιά το πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα να μπουν στα πλέι οφ με μία… χαλαρότητα. Στη πρώτη αγωνιστική νίκησε τον Πανιώνιο με 5-0! Στο δύο αναμετρήσεις με τον Παναθηναϊκό έφαγε μια δυνατή «σφαλιάρα». Ούτε αυτή η «τεσσάρα» την ξύπνησε, καθώς μετά από δύο αγωνιστικές έφαγε κι άλλα 4 γκολ, αυτή τη φορά από τον Άρη.

Το μόνο που κατάφερε η «Ένωση» ήταν να μειώσει σε 4-1 με τον Βραζιλιάνο Ριβάλντο στο 71′.

Το 4-1 του Ριβάλντο

Η ομάδα του Ζοζέ Πεσέιρο με την εμφάνισή της χαροποίησε τους χιλιάδες οπαδούς που βρέθηκαν στις κερκίδες του «Απόστολος Νικολαΐδης»

Σαριέγκι, Μαρσέλο Μάτος , Καραγκούνης

Με 21 βαθμούς (έχοντας ήδη 7 από το πλεονέκτημα) το «Τριφύλλι» τερμάτισε πρώτο και πήρε το εισιτήριο για το Τσάμπιονς λιγκ. Ενώ η ΑΕΚ, με 2 ήττες, 2 ισοπαλίες και 2 νίκες, μάζεψε συνολικά 16 βαθμούς (ξεκίνησε με 8) και τερμάτισε δεύτερη. Μία θέση που έδινε το εισιτήριο για το Κύπελλο UEFA.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Πεσέιρο): Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Σαριέγκι, Μόρις, Βύντρα, Μάτος (76′ Σιμάο), Τζιόλης, Καραγκούνης (68′ Νίνης), Ιβανσιτς, Σαλπιγγίδης (86′ Μανούτσο), Παπαδόπουλος.

ΑΕΚ(Κωστένογλου): Μάχο, Μπούρμπος, Παπασταθόπουλος, Δέλλας, Πλιάτσικας, Τόζερ (34′ Ενσαλίουα), Καφές (62′ Ζούλιο Σέζαρ), Εντίνιο, Ριβάλντο, Λυμπερόπουλος (46′ Καλόν), Μπλάνκο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλόπουλος (Παπαδόπουλος, Βασιλειάδης)