Σαν σήμερα: Η Ρόμα “γονάτισε” στο καμίνι του ΟΑΚΑ (vid)

Σαν σήμερα το 2010 ο Panathinaikos έδειξε το μεγαλείο του, θυμίζοντας στιγμές ένδοξου παρελθόντος. Για τους «32» του Europa League ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την ιταλική Ρόμα, η οποία με τον Ρανιέρι στον πάγκο της θεωρούταν η πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ευρώπης. Αυτό δεν φόβισε ούτε τον Νίκο Νιόπλια ούτε και τους «πράσινους» οι οποίοι σε ένα συγκλονιστικό αγώνα, με πολλές ανατροπές και διακυμάνσεις του σκορ κέρδισαν με 3-2 σε ένα κατάμεστο Ο.Α.Κ.Α.

Παρ΄ όλο που η ιταλική ομάδα προηγήθηκε με 1-0 πολύ νωρίς με υπέροχο γκολ του Βούτσινιτς και την πίεση των παικτών της, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στο 67′ με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη. Η Ρόμα κέρδισε πέναλντι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Πιζάρο(81ο λεπτό) για το 1-2, όμως από εκεί και έπειτα μίλησε η «Παναθηναϊκή ψυχή». Μέσα σε 5 λεπτά οι Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος( με υπέροχο γκολ) και Τζιμπρίλ Σισέ έβαλαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 3-2. Ένα σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και εξασφάλισε ακόμη μία ευρωπαϊκή νίκη που έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του «τριφυλλιού» ενόψει της ρεβάνς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας, Βύντρα, Σαριέγκι, Καντέ, Σπυρόπουλος, Σιμάο, Κατσουράνης (64′ Σαλπιγγίδης), Καραγκούνης, Νίνης (83′ Χριστοδουλόπουλος), Λέτο (85′ Μαρίνος), Σισέ.

AS Roma: Ζούλιο Σέρτζιο (40’ Ντόνι), Ζουάν, Πιζάρο, Βούτσινιτς (70’ Μενέζ), Ταντέϊ (75’ Τσέρτσι), Μότα, Ντε Ρόσι, Ριίσε, Μπαπτίστα, Μπουρντίσο, Μπρίγκι.