Σαν σήμερα: Η “Πράσινη” Εθνική στην κορυφή της Ευρώπης!

Σαν σήμερα το 2004 έγινε η μεγαλύτερη ποδοσφαιρική έκπληξη, καθώς η Εθνική ομάδα της Ελλάδος κατέκτησε την πρώτη θέση στο Euro της Πορτογαλίας με αντίπαλο τους οικοδεσπότες, χάρις στο “χρυσό” γκολ του Άγγελου Χαριστέα.

Το αουτσάιντερ του Ότο Ρεχάγκελ είχε στο έμψυχο δυναμικό του έξι “πράσινους” παίκτες μεταξύ των οποίων ήταν βασικοί και αναντικατάστατοι, πχ. Ο Αντώνης Νικοπολίδης, ο Γιούρκας Σεϊταρίδης, ο Άγγελος Μπασινάς και οι αναπληρωματικοί Κώστας Χαλκιάς, Δημήτρης Παπαδόπουλος και Γιάννης Γκούμας.

Παίκτες που είχαν περάσει ή που πέρασαν αργότερα από τον Παναθηναϊκό βοήθησαν ώστε όλος ο πλανήτης με αυτήν την κατάκτηση της Ελλάδας να μείνει…άφωνος.

Αρχικά το “πειρατικό” έδειξε τις…ορέξεις του από την αρχή της διοργάνωσης όταν στον πρώτο αγώνα του ομίλου η Εθνική νίκησε πάλι την Πορτογαλία με σκορ 1-2 και σκόρερ τον Γεώργιο Καραγκούνη και τον Άγγελο Χαριστέα.

Στον δεύτερο η “γαλανόλευκη” ομάδα με αντίπαλο την Ισπανία έφυγε με την ισοπαλία (1-1) σκοράροντας με τον Άγγελο Χαριστέα.

Ο τρίτος αγώνας του ομίλου ήταν με τους Ρώσους οι οποίοι έφεραν και την πρώτη ήττα της Εθνικής στο Euro του 2004. Αν δεν ήταν ο Ζήσης Βρύζας στο 44′ να μειώσει το τελικό 2-1, μπορεί να μην μιλάγαμε για αυτό το… έπος.

Στα προημιτελικά κληρώθηκε με την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια του 1998 και της Ευρώπης του 2000, Γαλλία. Η ομάδα του Ζιντάν και του Ανρί ηττήθηκε πάλι με γκολ του Άγγελου Χαριστέα στο 65ο λεπτό.

Στους “4” και στον αγώνα με την Τσεχία ένας παράγοντας ήταν η τύχη και ο άλλος ήταν η κεφαλιά του “Κολοσσού”, Δέλλα στην παράταση και στο 105ο λεπτό.

Κοίταξανε στα ίσια μια Τσεχία,η οποία είχε στην φαρέτρα της τον Κόλερ, τον Νέτβεντ, τον Μπάρος, τον Τσεχ και τον Ροσίτσκι.

Ο μεγάλος τελικός κρίθηκε από μία… μεγάλη κεφαλιά του Άγγελου Χαριστέα στο 57ο λεπτό. Ήταν το πρώτο τρόπαιο της Εθνικής ομάδας και πανηγυρίστηκε από όλη την Ελλάδα σε κάθε σημείο της χώρας.