Σαν σήμερα: Η πεντάρα στην Άντερλεχτ

Σαν σήμερα το 1996 ο Παναθηναϊκός ξεχείλιζε Ευρώπη. Η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα έψαχνε έναν ισχυρό αντίπαλο για τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις, ώστε να παραμείνει σε φόρμα. Η Άντερλεχτ ήταν η ομάδα που δέχτηκε το φιλικό, αλλά που να ήξερε.

Σε ένα άδειο  Ο.Α.Κ.Α οι πράσινοι συνδύασαν ουσία και θέαμα και συνέτριψαν την πρωταθλήτρια Βελγίου με σκορ 5-0. Το ήδη φορμαρισμένο πράσινο σύνολο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους βέλγους και με μία πειστική εμφάνιση έδειξε ότι μπορεί να συνεχίσει μία μακρά πορεία στην Ευρώπη.

Αν και το ματς ήταν φιλικό οι παίκτες του «Ινδιάνου» δεν επαναπαύτηκαν και πήραν πολύ σοβαρά την αναμέτρηση. Με το πνεύμα νικητή που διακρίνει έναν μεγάλο σύνολο ο Παναθηναϊκός και οι παίκτες του ήθελαν να αποδείξουν ότι κάθε αγώνας ανεξαρτήτου διοργάνωσης είναι σημαντικός και έβγαλαν τον καλύτερό τους ευατό απέναντι σε μία ισχυρή και φορμαρισμένη ομάδα της εποχής, όπως η Άντερλεχτ.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς στην αναμέτρηση (στο 7′) με τον  Κριστόφ Βαζέχα ο οποίος έκανε ατομική προσπάθεια, βρήκε τον Αλεξούδη μόνο του στη μικρή περιοχή και εκείνος δε δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Το «τριφύλλι» του δευτέρου ημιχρόνου  ήταν διαστημικό και έκανε ό,τι ήθελε την Πρωταθλήτρια Βελγίου. Στο 62′ ο Δώνης εκμεταλλεύτηκε λάθος του τερματοφύλακα Ντεβίλντε και έδωσε έτοιμο γκολ στον Βαζέχα που έγραψε το 2 – 0. Ο χορός των τερμάτων συνεχίστηκε: Τρία λεπτά αργότερα ο Δώνης με δυνατό βολέ έκανε το 3 – 0. Ο ίδιος παίκτης στο 87′ με εκπληκτική ατομική προσπάθεια ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Το τελικό αποτέλεσμα ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα με κοντινό βολέ του Κριστόφ Βαζέχα.

Ο προπονητής της Άντερλεχτ και οι παίκτες αναγνώρισαν την ανωτερότητα του Παναθηναϊκού και υποστήριξαν ότι δικαίως βρίσκεται στην ελίτ της Ευρώπης. Εκείνη την αγωνιστική περίοδο οι πράσινοι έφτασαν μέχρι και τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ όπου αποκλείστηκαν από το ποδοσφαιρικό μεγαθήριο, τον  Άγιαξ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Νικοπολίδης, Αποστολάκης (46′ Χριστοδούλου), Ουζουνίδης (46′ Δώνης), Γ. Σ. Γεωργιάδης, Καλιτζάκης (46′ Νικολαϊδης), Κολιτσιδάκης (69′ Γκούμας), Μπορέλι (46′ Μπασινάς), Λαγωνικάκης, Βαζέχα, Αλεξούδης, Καπουράνης.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Ντεβίλντε, Ζουράι (46′ Καραγιάννης), Ομπιόρα, Γκριν, Ντεμπούκ, Βαλέν, Πέρεμανς, Βερσαβέλ, Ντεμπίλντε (71′ Ρεϊνάλντο), Ζέτεμπερκ, Μποφέν (46′ Ντολ).