Σαν σήμερα: Η παρουσία των «Πρασίνων» στους Μεσογειακούς Αγώνες!

Σαν σήμερα το 1993 τέσσερις αθλητές του Παναθηναϊκού τα πήγαν περίφημα στους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξήχθησαν στο Ρουσιγιόν της Γαλλίας.

Οι «Πράσινοι» άφησαν την σφραγίδα του Τριφυλλιού στα περισσότερα σπορ και βοήθησαν εις τα μέγιστα ώστε η Ελλάδα να βρεθεί στην 4η θέση της γενικής κατάταξης.

Πιο αναλυτικά ο Παναγιώτης Δρακόπουλος ήταν 1ος στα 108κ. αρασέ με 170 κ., 2ος ζετέ με 205κ. και 2ος σύνολο με 375. Ο Διονύσης Λιβέρης κατέκτησε την 2η θέση στο ελεύθερο πιστόλι (540/600) και 9ος στο πιστόλι ταχύτητας (546/600). Ο Σταύρος Τσίτουρας τερμάτισε 1ος στο επί κοντώ με 5.55, ενώ ο Πάρης βασιλικός βγήκε 2ος στα 81κ. της πυγμαχίας.

Η «γαλανόλευκη» ομάδα μάζεψε συνολικά 66 βαθμούς, με 17 χρυσά μετάλλια, 25 ασημένια και 24 χάλκινα. Πρώτη στην κατάταξη βγήκε η Γαλλία με σύνολο 192, δεύτερη η Ιταλία με 121 και πάνω από την Εθνική και στην τρίτη θέση τερμάτισε η Τουρκία με 64.