Σαν σήμερα: Η πανάξια πρόκριση στο Final 4!

Σαν σήμερα το 2011 ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ, για το 4ο μεταξύ τους παιχνίδι στα προημιτελικά της Euroleague 2010/11. Οι “Πράσινοι” νίκησαν και απέκλεισαν τους “Μπλαουγκράνα” με σκορ 78-67 . Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στα τέσσερα ματς του “Τριφυλλιού” με τους οικοδεσπότες της διοργάνωσης και νικητές της προηγούμενης χρονιάς (2010).

Με το κατάμεστο γήπεδο και τον Ομπράντοβιτς να στήνει ένα… τοίχος πίσω και μπροστά να έχει τους καλύτερους αγωνιστές με τα καλύτερα όπλα, ο σύλλογος κατάφερε να κερδίσει την μάχη απέναντι στην ομάδα του,πρώην δικού μας,Πασκουάλ.

Απ’ τα πρώτα λεπτά οι “Πράσινοι” δείξαν τις διαθέσεις τους και προηγήθηκαν με ένα σερί 6-0, με τον Νίκ Καλάθη να μην αφήνει τους “Καταλανούς” περιθώρια αντίδρασης. Δύο γρήγορα φάουλ του Δημήτρη Διαμαντίδη και ένα πρόβλημα του Ντρου Νίκολσον, ήταν αρκετά για να χαθεί η αυτοσυγκέντρωση στο “πράσινο” στρατόπεδο. Εκεί όμως ήταν και πάλι ο Νικ Καλάθης, ο οποίος έδωσε τη λύση στο πρόβλημα που προέκυψε ξαφνικά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα πήρε το προβάδισμα με γρήγορους πόντους του Βάσκεθ και έκανε το 20-24. Ήταν η ώρα για την επιστροφή του “3D”, ο οποίος  εκείνη τη στιγμή αφύπνησε την ομάδα του και σε συνεργασία με τον Μάικ Μπατίστ ξαναπήραν “κεφάλι” στο σκορ.

Το πρώτο σκέλος έληξε, με τον Παναθηναϊκό να είναι πιο ισχυρός και να έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά στην επανέναρξη ο Ζοτς, έπρεπε να κάνει την… υπέρβαση και να καλύψει το κενό στην επίθεση που είχε αφήσει ο Νίκολσον, με τον τραυματισμό του. “Σαν από μηχανής Θεός”εμφανίστηκε ο Ίαν Βουγιούκας. Ο Έλληνας πρώην διεθνής φόργουορντ,ήταν εκπληκτικός και προσέφερε τα πάντα. Πήρε ριμπάουντ, έκανε κλεψίματα και πέτυχε πόντους. Αυτά βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να κρατήσει το δείκτη του σκορ στο 48-40.

Στην τελευταία και τέταρτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα πάλι μπήκε δυνατά και πέτυχε ένα τρίποντο με τον Λόρμπεκ. Όμως οι Βουγιούκας και Διαμαντίδης πάλι, ανέβασαν την διαφορά στο +13 (63-50). Το μόνο που κατάφεραν να πετύχουν οι Ισπανοί, ήταν να κρατηθούν για λίγο “ζωντανοί” μετά από 5 συνεχόμενους πόντους του Τέρενς Μόρις. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο -6 με τον Ομπράντοβιτς να παίρνει τάιμ άουτ. Όταν επέστρεψαν ο Περπέρογλου με ένα σουτ έκανε το 70-62.

Στα 28″ εναπομείναντα δευτερόλεπτα ο Καλάθης με τον Φώτση με δικές τους βολές, αύξησαν ακόμη τη διαφορά. Η τελευταία… μαχαιριά ήρθε από τον Σάτο,ο οποίος τους “κάρφωσε”.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 34-33, 56-47, 78-67.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Περπέρογλου 8, Μπατίστ 8, Φώτσης 11(1), Σάτο 10, Νίκολας, Τσαρτσαρής 8(1), Διαμαντίδης 11(1), Βουγιούκας 10, Καλάθης 12(1), ΚαΪμακόγλου.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Ρούμπιο 3(1), Λάκοβιτς 5, Ναβάρο 7(1), Βάσκεζ 14, Ινγκλς 2, Ν’Ντονγκ 7, Μόρις 5(1), Λόρμπεκ 9(1), Άντερσον 13(2), Γκριμάου 2.