Σαν σήμερα: Η 26η κούπα στο Γαλάτσι!

Σαν σήμερα το 2005 ο μπασκετικός Παναθηναϊκός πανηγύρισε το 26ο του πρωτάθλημα και έβδομο την τελευταία οκταετία (1997-2005).

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησαν επί της ΑΕΚ στο Γαλάτσι με σκορ 87-71 και έκαναν το 3-1 στη σειρά των τελικών, αποτέλεσμα που χάρισε στην ομάδα των “πρασίνων” έναν ακόμη τίτλο Πρωταθλητή.

Το “Τριφύλλι” μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε από νωρίς να πάρει προβάδισμα στο σκορ, το οποίο κράτησε μέχρι την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι “κιτρινόμαυροι” από την πλευρά τους, ήταν φανερό ότι είχαν πολλά αμυντικά προβλήματα, εξ ου και οι 25 πόντοι που δέχτηκε στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε τον… χαβά του και με τα εύστοχα καλάθια του έφτασε στο +15(22-37).

Κάπου εκεί η “Ένωση”… ξύπνησε και με πρωταγωνιστή τον Χατζή κατάφεραν με επιμέρους σκορ 22-9 να μειώσουν στο καλάθι μετατρέποντας το 22-37 σε 44-46, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Κατσικάρη κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (48-49), όμως ο Κώστας Τσαρτσαρής με δύο διαδοχικά καλάθια, ένα τρίποντο και ένα δίποντο, έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα του να ξεφύγει, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν οι “πράσινοι” και έφτασαν την διαφορά στο +10(49-59). Το δεκάλεπτο της τρίτης περιόδου έληξε με σκορ 56-67.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μείωσε στους 6 πόντους (67-71) και στη συνέχεια σε 5 (68-73).

Στην επόμενη επίθεση όμως, ο Σκεπάνοβιτς “νέκρωσε” τους γηπεδούχους, καθώς με ένα καλάθι και φάουλ, αύξησε την διαφορά στους οκτώ πόντους, πράγμα που ανάγκασε τους “κιτρινόμαυρους” να πετάξουν  “λευκή” πετσέτα.

Τελικό αποτέλεσμα ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 71-87.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 44-46, 56-67, 71-87

ΑΕΚ (Φώτης Κατσικάρης): Λόλις 8, Νικολαΐδης, Ζήσης 13 (1), Πελεκάνος 9, Κους 12 (3), Χατζής 19 (5), Νίτσεβιτς 10, Τσιάρας, Αντιτς, Μπουρούσης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 11 (3), Καλαϊτζής, Παπανικολάου, Λάκοβιτς 17 (2), Μπατίστ 7 (1), Φέμερλινγκ, Χατζηβρέττας 2, Μπάξτερ 6, Τσαρτσαρής 15 (3), Διαμαντίδης 9 (1), Σκεπάνοβιτς 11 (1), Κουτλουάι 9 (2)