Σαν Σήμερα: H 11η συνεχόμενη νίκη με θύμα τη Ρόμα

Σαν σήμερα το 2007, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την ενδέκατη συνεχόμενη νίκη του στην Ευρωλίγκα μέσα στη Ρώμη, επικρατώντας της Ρόμα με 76-69, απέναντι σε μία σκληρή ομάδα που δύσκολα έχανε, καθώς είχε μία από τις καλύτερες άμυνες τις διοργάνωσης.

Εντός του παρκέ οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ και διατήρησαν την διαφορά μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας μία εύκολη νίκη. Κορυφαίος για τον «Εξάστερο» ήταν ο Λιθουανός Ραμούνας Σισκάουσκας ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, ακολούθησε ο Διαμαντίδης με 12 πόντους και ο Χατζηβρέττας με 10.

Ο κόσμος με την σειρά του στήριξε την ομάδα όπου περίπου 300 φίλαθλοι έδωσαν το παρών και εμψύχωναν την ομάδα τους από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Η συνηθισμένη 8αρα

Σαν σήμερα το 1989 ο Παναθηναϊκός έδειξε την δυναμική του απέναντι στην Παναχαϊκή συντρίβοντας την με 8-1 μέσα στην έδρα του για τον δεύτερο γύρο του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στο πρώτο παιχνίδι στην Πάτρα οι «πράσινοι» είχαν γνωρίσει την ήττα με 2-1, όμως στον επαναληπτικό ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε ισοπεδωτικός όπως αποδεικνύει και το τελικό σκορ.

Τα γκολ για το «Τριφύλλι» σημείωσαν οι : Kαλατζής( 8′, 67), Γεωργακόπουλος (11′, 32), Νίλσεν ( 26΄,45), Σαμαράς και Δημόπουλος στο 37ο και 76ο λεπτό αντίστοιχα.