Σαν σήμερα: “Εβάλαμε οκτώ στον Ολυμπιακό…”

Σαν σήμερα το 1930 σημειώνεται η πιο ευρεία νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού. Οι “Πράσινοι” συνέτριψαν τον αντίπαλο, με το βαρύ σκορ του 8-2! Μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο νεαρός Άγγελος Μεσσάρης.

Λίγο πριν ξεκινήσει ο αγώνας οι φίλαθλοι των “Ερυθρολεύκων” ήταν σίγουροι πως θα έφευγαν με νίκη, από το γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας και γι’ αυτό λίγο πριν φτάσουν στους Αμπελόκηπους κρατάγαν ένα φέρετρο. Ήταν για την… κηδεία του Παναθηναϊκού. Εν τέλει “πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένος…”.

Το “Τριφύλλι” με τον Γιόζεφ Κίνσλερ για προπονητή, άνοιξε τον… χορό μόλις στο 10ο λεπτό. Το  “άστρο” που έλαμπε, ο αρχηγός Άγγελος Μεσσάρης, έδωσε ασίστ στον Συμεωνίδη, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Γραμματικόπουλο. Το 2-0 ήρθε δέκα λεπτά αργότερα, από τον δημιουργό του πρώτου τέρματος. Στο 25ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής “πυροβολεί” τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού για το 3-0. Τον δείκτη του σκορ σε 4-0, ανέβασε ο Συμεωνίδης στο 30ο λεπτό, με τον Παναθηναϊκό να μην δείχνει… έλεος και να συνεχίζει ακάθεκτος να σημειώνει τέρματα.

Στην επανάληψη και στο 53ο λεπτό το “τρίγωνακι” των Μπαλτάση- Μεσσάρη- Πιερράκο, έδωσε την ευκαιρία στον τελευταίο να κάνει το 5-0.

Οι “Ερυθρόλευκοι”… έδωσαν σημάδια πως αγωνίζονται και αυτοί μετά κι από τα γκολ του Γιώργου Ανδριανόπουλου στο 56′ και στο 60′. Μέχρι εκεί όμως, μετά επανήλθαν στην λειτουργία οι “μηχανές” του Παναθηναϊκού. Ο πρωταγωνιστής του αγώνα, ο Άγγελος Μεσσάρης, ύστερα από την “σύγχιση” που προκάλεσε στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Κουράντης έστειλε καταλάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το 7-2 και το τελικό 8-2 πέτυχαν οι Μπιγιακης (76′) και Πιερράκος (80′) αντίστοιχα.

Καθώς ο διαιτητής σφύριξε την λήξη του παιχνιδιού, οπαδοί των “Πειραιωτών” διαλύουν το φέρετρο σε κομμάτια και στη συνέχεια τα χρησιμοποιούν για τα επεισόδια που ακολούθησαν. Τα πρώτα επεισόδια στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο ρέφερι του αγώνα ακύρωσε και ένα τέρμα του “Τριφυλλιού”.

Το ρόστερ του Παναθηναϊκού, με τον Ούγγρο Γιόζεφ Κίνσλερ στον πάγκο του: Αργυράκης, Σ. Πιεράκος, Βασιλείου, Ανδρίτσος, Κ. Μπαλτάσης, Υποφάντης, Μηγιάκης, Μεσσάρης, Συμεωνίδης, Δ. Μπαλτάσης και Δ. Πιεράκος.