Σαν σήμερα: Έριξε τριάρα στον Ολυμπιακό και σήκωσε το Κύπελλο (vid)

Ο Παναθηναϊκός τη σεζόν 2003-04 έκανε δυναμικό comeback κατακτώντας τόσο το πρωτάθλημα όσο και το Κύπελλο Ελλάδος. Σαν σήμερα πριν από 17 χρόνια, οι πράσινοι αντιμετώπιζαν τον Ολυμπιακό στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης στον τελικό του κυπέλλου.

Οι εξέδρες ήταν χωρισμένες, με τους φίλους του τριφυλλιού να είναι από τη μία και τους φίλους των τυπικά γηπεδούχων να είναι από την άλλη.Το παθιασμένο ξεκίνημα των παικτών του Γιτζάκ Σουμ είχε ως αποτέλεσμα ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 3ο λεπτό του αγώνα ο Μινχ έκανε μια εκπληκτική σέντρα από τα αριστερά, με τον μετέπειτα πρωταθλητή Ευρώπης με την Εθνική Ελλάδος να μην αφήνει κανένα περιθώριο στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Μάλιστα 11 λεπτά αργότερα, ο Γεωργάτος έκανε φάουλ στον Παπαδόπουλο και στη συνέχεια τον πάτησε εκτός φάσης με τις τάπες, με τον Κασναφέρη να μην δίνει κόκκινη και να εξοργίζει τον προπονητή του τριφυλλιού.

Στο 17ο λεπτό ο Παπαδόπουλος μπήκε ωραία μέσα στην περιοχή, βγήκε τετ α τετ αλλά ο Γιάννου δεν του επέτρεψε να σκοράρει. Το… σφυροκόπημα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο 26ο λεπτό την καρφωτή κεφαλιά του Μιχάλη Κωνσταντίνου απέκρουσε σωτήρια ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

Ένα παιχνίδι που οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να δεχτούν και δεύτερη κόκκινη, καθώς ο Ανατολάκης στο 61ο λεπτό έκανε μαρκάρισμα από πίσω με τα δύο πόδια, αλλά και πάλι ο τότε άρχοντας του αγώνα είδε μόνο κίτρινη.

Στην πρώτη φάση που είχε στον αγώνα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε. Για την ακρίβεια στο 65ο λεπτό του αγώνα ο Τζόρτζεβιτς έκανε τη σέντρα και ο Τζιοβάνι έκανε το 1-1 κόντρα στη ροή του αγώνα.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Ο Γκονζάλες στο 68ο λεπτό έκανε την βαθιά μπαλιά, ο Παπαδόπουλος πήρε την κεφαλιά και ο Μιχάλης Κωνσταντίνου έδωσε και πάλι το προβάδισμα.

Στο 80ο λεπτό του αγώνα, ο Σεϊταρίδης έκανε την πάσα, ο Καρεμπέ παρενέβη, η μπάλα στρώθηκε στον Κωνσταντίνου και αυτός πέτυχε το 2ο προσωπικό του γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Λίγες μέρες αργότερα ο Παναθηναϊκός κατέκτησε και το πρωτάθλημα και έκανε το νταμπλ τη σεζόν εκείνη.

Παναθηναϊκός: Χαλκιάς, Σεϊταρίδης, Μόρις, Χένρικσεν, Γκούμας, Μπασινάς, Μινχ, Μικάελσεν (78′ Ζουτάουτας), Κωνσταντίνου, Γκονζάλες (90′ Βύντρα), Παπαδόπουλος (69΄Σαπάνης)

Ολυμπιακός: Γιάννου, Πάντος, Βενετίδης, Βάλλας (22′ Μαυρογενίδης), Ανατολάκης, Στολτίδης, Καρεμπέ, Γεωργάτος (15′ Χούτος, 53′ Κούζμπα), Καστίγιο, Τζόρτζεβιτς, Ζιοβάνι.

Πηγή: sdna.gr