Σαν σήμερα: Ένας… Panathinaikos περνά στον τελικό Ευρώπης!

Σαν σήμερα το 1971 ο Παναθηναϊκός με μία τεράστια ανατροπή, νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα στο γήπεδο της Λεωφόρου, με σκορ 3-0 και έγινε η πρώτη Ελληνική ομάδα και η μοναδική μέχρι σήμερα που φτάνει σε τελικά Ευρώπης!

Οι “Πράσινοι” είχαν ηττηθεί στο Βελιγράδι με σκορ 4-1, έπειτα από τα λάθη της άμυνας και τα σφυρίγματα του “στραγαλιού”. Ένα αποτέλεσμα που θα σκεφτόταν κανείς ότι δύσκολα θα ανατραπεί, γι αυτό και οι Σέρβοι την επόμενη μέρα είχαν σε πρωτοσέλιδα εφημερίδων τον….”ΘΡΙΑΜΒΟ ΤΟΥ ΕΡΥΘΡΟΥ”, το “ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ Ο ΕΡΥΘΡΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΙΑΞ” και άλλοι τέτοιοι τίτλοι. Η σιγουριά των Σέρβων ότι είχαν προκριθεί από την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση, είχε εξοργίσει τον Μίμη Δομάζο, στον οποίο παρέδωσαν μια εφημερίδα με έναν σχετικό τίτλο. Το πρώτο πράγμα που έκανε ο “Στρατηγός” ήταν να εξοργιστεί και να βγάλει λόγο στα αποδυτήρια. Οι παίκτες του Πούσκας πείσμωσαν, νευρίασαν και δούλεψαν σκληρά μέσα σε ένα μήνα σχεδόν. Το αποτέλεσμα ήταν αυτή η σπουδαία νίκη, με μια εξαιρετική εμφάνιση.

Το “Τριφύλλι” έδειξε τις ορέξεις του από τα πρώτα λεπτά, όταν και προηγήθηκε στο 2ο λεπτό με τέρμα που σημείωσε ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Αντώνης Αντωνιάδης. Ο ίδιος παίκτης στο 55′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Σε αυτό το σημείο ο Παναθηναϊκός, χρειαζόταν μόνο 1 γκολ για να προκριθεί και άρχισε να το πίστευε όλο και περισσότερο.

Το “χρυσό” γκολ ήρθε από τον νεαρό τότε, Αριστείδη Καμάρα στο 63ο λεπτό. Ένα τέρμα που θα θυμάται ο ίδιος αλλά και όλοι οι άλλοι όσοι το ζήσαν, ως το γκολ που έδωσε την μεγαλύτερη πρόκριση στην ομάδα του Panathinaikos.

Παναθηναϊκός (Πούσκας): Κωνσταντίνου, Τομαράς, Σούρπης, Καμάρας, Βλάχος, Καψής, Δομάζος, Φυλακούρης, Χατζηανδρέου (90′), Γραμμός, Αντωνιάδης, Καλλιγέρης, Αθανασόπουλος (54′)

Ερυθρός Αστέρας (Μίλιανιτς): Ντουίκοβιτς, Τζόριτς, Παύλοβιτς, Μπογκίσεβιτς, Κλενκόφσκι, Νόφκοβιτς, Κάρασι, Ατσίμοβιτς, Γιάνκοβιτς, Οστοϊτς, Φιλίποβιτς