Σαν σήμερα: Ένα ακόμη πρωτάθλημα στο Καραϊσκάκη!

Σαν σήμερα το 1967 ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 13ο και συνεχόμενο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου ανδρών, το οποίο διεξήχθη στο Στάδιο Καραϊσκάκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκος Ρεγκούκος. Ήταν πρωταθλητής στα 400μ.(48.8) και στα 400μ. μετ’εμποδίων, ενώ στα 200μ. κατέλαβε την τρίτη θέση.

Στα άλλα αγωνίσματα ο Δημήτρης Βούρος κατέλαβε την πρωτιά στα 10.000μ. με χρόνο 30. 57.0., ενώ ήρθε δεύτερος στα 5.000μ. και τρίτος στα 3.000 στιπλ.

Ο Δημήτρης Ποντικούλης πήρε χρυσό μετάλλιο στα 20.000μ. βάδην(1.47.42.6). Ο Μιχάλης Καραγιάννης κατέκτησε την πρωτιά στο τριπλούν με άλμα στα 15.29μ. και τερμάτισε και 4 τέταρτος στο μήκος.

Στο άλμα επί κοντώ ο Χρήστος Παπανικολάου πέρασε τα 4.70, ενώ παράλληλα ήταν πρώτος και στο Δέκαθλο συγκεντρώνοντας 6.703 βαθμούς. Με αυτό τον τρόπο έσπασε το Πανελλήνιο ρεκόρ.

Πρωταθλητής στο ακόντιο ήταν ο Παναγιώτης Παπαχρήστου με ρίψη στα 63,26μ. Από την πλευρά του ο αδελφός του Χαράλαμπος τερμάτισε πίσω από τον αδερφό του με 62.82μ.

Τέλος ο Φραγκίσκος Πολίτης στη σφαίρα, πήρε το χρυσό μετάλλιο χάρη τη βολή του που έφτασε τα 60.25 ενώ πήρε και την τέταρτη θέση στη σφύρα.