Σαν σήμερα: Έκλεισε τη σεζόν με σόου του Βλάοβιτς

Σαν σήμερα το 2001, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε στην Καλαμάτα την ομώνυμη ομάδα, για την τελευταία αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος της σεζόν 2000-01. Οι “Πράσινοι” με χατ τρικ του Γκόραν Βλάοβιτς και ένα τέρμα του Κριστόφ Βαζέχα, κέρδισαν τη “Μαύρη Θύελλα” με 4-2, κλείνοντας έτσι με χαμόγελα μια μέτρια χρονιά.

Στον πάγκο του “Τριφυλλιού” βρίσκονταν ο Στράτος Αποστολάκης, εκτελώντας χρέη υπηρεσιακού προπονητή, καθώς ο τεχνικός που ξεκίνησε την σεζόν, ο Άγγελος Αναστασιάδης, είχε απομακρυνθεί τον Φεβρουάριο, λόγω μιας ήττας από τον Πανιώνιο στο πρωτάθλημα. Αν και στο Τσάμπιονς Λιγκ η ομάδα τα πήγαινε εξαιρετικά, αυτό δεν έφτανε στους διοικούντες του Παναθηναϊκού, που ήθελαν να δουν τη ομάδα να πρωταγωνιστεί και στην Ελλάδα.

Ήταν ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τις δύο πλευρές, καθώς η Καλαμάτα είχε υποβιβαστεί και οι “Πράσινοι” ήταν 12 βαθμούς πίσω από τον ήδη πρωταθλητή Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρη  σε κεφαλιά του Καλατζή, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Η απάντηση των παικτών του Αποστολάκη ήρθε στο 32ο λεπτό, μετά από ωραία προσπάθεια του Σίγκουρτσον, ο Λυμπερόπουλος που απέκρουσε την μπάλα, την έστειλε στα πόδια του Γκόραν Βλάοβιτς και αυτός με ωραίο σουτ από τα πλάγια ισοφάρισε για το 1-1.

Έξι λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματα του, με δυνατό σουτ του Κροάτη από το ύψος της μεγάλης περιοχλης. Στο 71ο λεπτό, ο Βλάοβιτς πάλι, σκοράρει για το 3-1, εκμεταλλευόμενος την ωραία πάσα του Γιούρκα Σεϊταρίδη. Οι Μεσσήνιοι μείωσαν στο 79ο λεπτό σε 3-2 με κοντινό πλασέ του Μπραχάμη. Το τελικό 4-2 ήρθε στο 90ο λεπτό από τον Κριστόφ Βαζέχα, έπειτα από πάσα του Δασκαλάκη.

Καλαμάτα: Λυμπερόπουλος, Μπελεβώνης, Αλβες, Σοάρες, Φρατζέσκος, Κάππος, Σάμσον, Τρούπκος, Μπαχράμης, Καλατζής, Νάστος.

Παναθηναϊκός: Χαλκιάς, Σεϊταρίδης, Σάριτς, Γκούμας, Βόκολος, Φύσσας, Μπασινάς, Κουτσουρές, Βλάοβιτς, Καραγκούνης, Σίγκουρντσον (46 Βαζέχα).