Σαν σήμερα: Διέλυσε τον Ακράτητο με “πεντάρα”! (vid)

Σαν σήμερα το 2004 ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε  στη γεμάτη Λεωφόρο τον Ακράτητο, για την 28η αγωνιστική της Super League. Οι “Πράσινοι” του  Γιτζάκ Σουμ ξέσπασαν με ”5άρα” απέναντι στην ομάδα από τα Άνω Λιόσια.

Το “Τριφύλλι” ήταν κοντά στο να κατακτήσει μετά από 8 έτη το πρωτάθλημα.  Μάλιστα σε εκείνο το παιχνίδι δεν υπήρχε περιθώριο ήττας ή ισοπαλίας, αφού η διαφορά από τον δεύτερο Ολυμπιακό ήταν στους 2 βαθμούς. Εν τέλει ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τον τίτλο με τη διαφορά να παραμένει στο +2!

Στο 23ο λεπτό ο Δημήτρης Παπαδόπουλος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 53′ με τον Παγιαζίτ.

Το 2-1 ήρθε από τον “Έκι” Γκονζάλες στο 56ο λεπτό, ενώ στο 68′ ο Έλληνας στράικερ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.. Ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 84ο μετά το δεύτερο γκολ του Αργεντινού μέσου, ενώ το κερασάκι στην “πράσινη” τόυρτα μπήκε με αυτογκόλ του Μπλέτσα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η… αφύπνιση του Παναθηναϊκού δεν ήρθε μόνο από τους παίκτες, αλλά και από τον όμορφο κόσμο του. Περίπου 15.000 ήταν οι “πράσινοι” οπαδοί που έδωσαν το παρών στη Λεωφόρο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χαλκιάς, Σεϊταρίδης, Μόρις, Γκούμας, Μινχ, Μπασινάς, Σαπάνης, Επαλέ (72 Ζουτάουτας), Γκονσάλες, Παπαδόπουλος (77 Κωνσταντινίδγης), Ολισαντέμπε (46 Νιρέν-Ντεμπά)

ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ: Μπαρτζώκας, Τζημόπουλος (46 Μπατρής), Μπλέτσας, Βενέτης, Δαδούσης, Γκίτσης, Κουτσοκώστας, Στεφανίδης (75 Μπαλάσκας), Χριστοδούλου, Παγιαζίτ (68 Πιπίνης), Ηλιόπουλος