Σαν σήμερα: Coreo… με Ραπίντ (vid)

Σαν σήμερα το 2001 ο Παναθηναϊκός φιλοξενήθηκε στην έδρα της Στουρμ Γκρατς για το Champions League. Η μοναδική οπαδική αλληλεγγύη που επιφύλαξαν οι φίλαθλοι της Ραπίντ Βιέννης ήταν μοναδική, αφού οι σύνδεσμοι των δύο ομάδων είναι αδελφοποιημένες και ήταν το πρώτο εκτός έδρας coreo μεταξύ των δύο ομάδων. Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 16.000 θεατές.

Στα του αγώνα:

Ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία, η Στουρμ Γκρατς είχε όμως την ουσία. Έτσι η ομάδα του Ίβιτσα Όσιμ ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 2-0 και έθεσε τους «πράσινους» εκτός στόχων στο Champions League.

Ο Παναθηναϊκός, χωρίς να εντυπωσιάσει, είχε καταφέρει να επιβάλει το ρυθμό του και μάλιστα δύο λεπτά πριν ανοίξει το σκορ ο Χάας, ο Βαζέχα είχε βάλει γκολ αλλά ακυρώθηκε άδικα ως οφσάιντ.

Οι Αυστριακοί με ξαφνικές αντεπιθέσεις καρδιοχτύπησαν το Νικοπολίδη στην επανάληψη, δείχνοντας ότι έχουν τάσεις βελτίωσης. Ο Χάας, που μόλις έξι λεπτά νωρίτερα είχε μπει ως αλλαγή, άνοιξε το σκορ, εκμεταλλευόμενος κακή εφαρμογή του τεχνικού οφσάιντ από τους «πράσινους». Και ενώ η ομάδα του Αγγελου Αναστασιάδη προσπαθούσε να ανακάμψει με την είσοδο του Σόζα και του Νασσιόπουλου, ο Κότσιγιαν σφράγισε τη νίκη των γηπεδούχων στο 85.

Στουρμ Γκρατς: Σίντορτσουκ, Νεουκίρτσνερ, Κόρσος, Σοπ (Ιμπέρτσεργκερ 78), Σουπ, Φλέργκουιν, Μίναβαντ, Κότσιγιαν (Σάμπιτς 90), Βάστιτς, Γιουράν (Χάας 54), Πρίλασνιγκ.

Παναθηναϊκός: Νικοπολίδης, Σάριτς, Χένρισκεν, Γκούμας (Nασιόπουλος 77), Βόκολος, Μπασινάς, Κουτσουρές, Ολιβάρες (Μπόατεγκ 53), Βαζέχα, Καραγκούνης (Σόζα 66), Λυμπερόπουλος.