Σαν σήμερα: “Χρυσοί” στο Καλλιμάρμαρο

Σαν σήμερα το 1938 επτά αθλητές του Παναθηναϊκού κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου, που διεξήχθη στο Παναθηναϊκό Στάδιο.

Πιο αναλυτικά ο Κ. Αρβανίτης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο τερματίζωντας σε χρόνο 4.15.02, ενώ ο Ι. Σκιαδάς πήρε την 1η θέση στα 100μ. εμπόδια και στα 400μ. Ο Γιώργος Θάνος πέταξε πιο ψηλά από όλους στο άλμα επί κοντώ στα 3μ. και 84εκ. Επιπλέον η πράσινη ομάδα 4X100 πήρε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 45.6.

Στα 800 μ . ο Σ Βελκόπουλος τερμάτισε στη 2η θέση, ενώ το αργυρό μετάλλιο πήρε και ο Τομαράς στην ελληνική δισκοβολία με 34,35μ. Ο Γ. Καραγεώργος στα 400μ. ήρθε δεύτερος μετά τον Στέλιο Στρατάκο με ένα δευτερόλεπτο διάφορα(52.2 – 52.3)

Ακόμα χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι Κ Αρβανίτης (5.000μ.-15.599), Τομαρας (σφαιροβολία-12.5) .και η ομάδα του Παναθηναϊκού στη βαλκανική σκυταλοδρομία (3.35.8).

Στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στη 3η θέση (69β.) πίσω από τον Εθνικό που τερμάτισε πρώτος (116 β.) και τον Πανελλήνιο (85 β.).