Ρεάλ – Παναθηναϊκός 88-65: Ισπανική… υποχώρηση

Άστοχος, με πολλά λάθη και δίχως λύσεις εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός στη Μαδρίτη και ηττήθηκε με το βαρύ 88-65 από τη Ρεάλ.

Οι Πράσινοι ήταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα πίσω στο σκορ, δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις απέναντι στην “Βασίλισσα” και ουσιαστικά “πλήρωσαν” το προβληματικό πρώτο δεκάλεπτο στο ματς, ενώ στην τέταρτη περίοδο ουσιαστικά πέταξαν “λευκή πετσέτα” στο παρκέ.

Ο Μέικον με 18 πόντους, ο Παπαγιάννης με 12 και ο Πέρι με 10 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Τριφυλλιού, μακριά από τον καλό του εαυτό ο αρχηγός Παπαπέτρου, κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια ο Ταβάρες (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ολοκλήρωσαν το παιχνίδι στη Μαδρίτη με το αρνητικό 30.6% στα δίποντα (11/36) και μάζεψαν 14 λιγότερα ριμπάουντ από τους Ισπανούς.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη μπήκαν… νωθρά στο παιχνίδι, δεν μπόρεσαν να προσαρμοστούν άμεσα στο ρυθμό της Ρεάλ και βρέθηκαν από νωρίς να “κυνηγούν” το σκορ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Μαδριλένους να προηγούνται με 30-18, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξε μικρή βελτίωση από το Τριφύλλι. Η προσπάθεια δεν ήταν αρκετή και οι Ισπανοί κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά που είχαν “χτίσει” στο τέλος του ημιχρόνου (42-30).

Ο “Εξάστερος” έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως οι Ισπανοί έβρισκαν λύσεις είτε από το τρίποντο, είτε με τους Ταβάρες και Γιαμπουσέλε, ενώ τα δυνατά “χαρτιά” του Παναθηναϊκού – πλην Μέικον – έμοιαζαν παροπλισμένα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έκανε την προσπάθεια του για να πλησιάσει στο σκορ, οι Μαδριλένοι διαχειρίστηκαν έξυπνα το παιχνίδι και το φινάλε βρήκε το Τριφύλλι ηττημένο με το – καθόλου τιμητικό – 88-65.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 12-12,20-20,26-15

Ρεάλ Μαδρίτης: Γουίλιαμ Γκος 4, Κοζέρ 8, Ερτέλ 3, Φερνάντεζ 6, Αλμπάλδε 16, Χάνγκα, Αλοθέν, Πιριέ 10, Ταβάρες 17, Γιούλ 6, Γιαμπουσέλε 14, Τέιλορ 4

Παναθηναϊκός: Πέρι 10, Μέικον 18, Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 7, Κασελάκης 2, Γουάιτ 6, Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 3, Έβανς 3, Μαντζούκας 2, Σαντ Ρος