Ψυχάρες στην Πυλαία! (vid)

Τα παλικάρια του Ανδρεόπουλου βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έκαναν την ανατροπή στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία, φέρνοντας… τούμπα το ματς από το 2-1 υπέρ του δικέφαλου στο 3-2 σετ για το Τριφύλλι!

Οι Πράσινοι μπήκαν… μουδιασμένοι στο παιχνίδι, ήταν αγνώριστοι στο πρώτο σετ και έχασαν εύκολα με 25-14. Η αφύπνιση ήρθε στο δεύτερο σετ, όπου οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν εμφανώς βελτιωμένοι, περιόρισαν τα λάθη τους και ισοφάρισαν σε 1-1 (25-20).

Στο τρίτο σετ έπεσαν… κορμιά, ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα και το έχασε με 29-27.

Οι πιθανότητες νίκης ήταν υπέρ των γηπεδούχων, ωστόσο το Τριφύλλι δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα.

Με παναθηναϊκή ψυχή, οι Πράσινοι ισοφάρισαν σε 2-2 (25-18), έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ και στο τελευταίο σετ του αγώνα, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 15-12.

Συγκλονιστικός ο Χάρης Ανδρεόπουλος με 20 πόντους, σημαντικές βοήθειες έδωσε ο Ράπτης των 19 πόντων, ενώ ο Ρανγκέλ με τους 18 πόντους του έβαλε την υπογραφή του στη σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού στη Θεσσαλονίκη.

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Κομητούδης 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Άγκανιτς 16 (12/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 15 (13/29 επ., 2 άσσοι, 62% υπ. – 42% άριστες), Τακουρίδης 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Εβάντρο 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 26 (25/47 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 81% υπ. – 63% άριστες), Πριγέν 1 (1 άσσος), Τερζής, Σωτηρίου 1 (1/7 επ., 59% υπ. – 41% άριστες), Καπετανίδης, Μπούτος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 8 (5/16 επ., 3 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 18 (11/15 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 20 (16/34 επ., 4 άσσοι, 48% υπ. – 33% άριστες), Ράπτης 19 (15/33 επ., 4 άσσοι), Πελεκούδας 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 77% υπ. – 59% άριστες), Συναδινός (λ), Μπαρμπούνης, Πανταλέων.