Πρώτος στον αυθεντικό Μαραθώνιο ο Γκελαούζος με τεράστιο ρεκόρ! (vid)

Μεγάλος νικητής του 38ου αυθεντικού Μαραθώνιου ήταν ο Κώστας Γκελαούζος. Ο αθλητής του Παναθηναϊκού έκοψε πρώτος το νήμα του τερματισμού ολοκληρώνοντας την ιστορική διαδρομή σε 2:16.49 σπάζοντας το ρεκόρ του Νίκο Πολιά το οποίο ήταν 2:17.56 και κράταγε από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας.

Ο πρωταθλητής του Παναθηναϊκού ήταν το απόλυτο φαβορί για τον Μαραθώνιο και το απέδειξε με εμφατικό τρόπο! Ο Γκελαούζος τερμάτισε πρώτος ολοκληρώνοντας τη διαδρομή σε χρόνο-ρεκόρ για Έλληνα αθλητή, επικρατώντας για τέταρτη φορά στην καριέρα του στον αυθεντικό Μαραθώνιο.

Οι επιτυχίες του Παναθηναϊκού ωστόσο δεν σταμάτησαν στον Γκελαούζο, καθώς δεύτερος τερμάτισε ο Παναγιώτης Μπουρίκας, επίσης αθλητής του Τριφυλλιού με χρόνο 2:22.33! Στην τρίτη θέση ήταν ο Χαράλαμπος Πιτσόλης με 02:24.05.