Πρώτος ο Παναθηναϊκός, 3-2 σετ τον Μίλωνα

Αποστολή εξετελέσθη, έστω και κατά το ήμισυ… Στο πρώτο παιχνίδι μετά τη διακοπή ο Παναθηναϊκός δεν ήταν αυτός που έπρεπε, έδωσε δικαιώματα και παραλίγο να την πατήσει από τον Μίλωνα στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Τελικά νίκησε με 3-2 σετ αλλά πλήρωσε το… τίμημα που ήταν ένας χαμένος βαθμός.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας έπαιξε… με τη φωτιά, έχασε το πρώτο σετ και το τέταρτο, ενώ στο τρίτο κέρδισε με μεγάλη δυσκολία. Ήταν εμφανές ότι χρειάζεται χρόνο για να ανακτήσει το ρυθμό του και να ξεπεράσει το μούδιασμα. Ο Μίλωνας έπαιξε ωραίο βόλεϊ, δεν είχε άγχος και αυτό τον βοήθησε να πάρει τον πρώτο βαθμό του στο πρωτάθλημα.

Η τρίμηνη αποχή επηρέασε σημαντικά τους παίκτες του Παναθηναϊκού και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να τους αιφνιδιάσουν. Μέχρι οι “πράσινοι” να βρουν τα πατήματα τους, οι αντίπαλοι τους κέρδισαν το πρώτο σετ με 24-26. Αυτό ήταν και το πρώτο χαμένο σετ για τους πρωταθλητές Ελλάδας από την έναρξη του πρωταθλήματος.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας αντέδρασαν στο δεύτερο σετ και ισοφάρισαν άνετα με 25-17, ενώ στο δεύτερο παρά τα λάθη τους διατήρησαν τη συγκέντρωση τους και προηγήθηκαν στο σκορ με 27-25.

Το τέταρτο σετ έδειχνε να εξελίσσεται σε μονόλογο των γηπεδούχων, οι οποίοι προηγήθηκαν με 22-19 και πίστεψαν ότι θα καθαρίσουν το παιχνίδι. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι του παλιού πασαδόρου του Τριφυλλιού Σάκη Ψάρρα αντέδρασαν και πέτυχαν την ανατροπή με 23-25 και ισοφάρισαν στα σετ.

Το τάι-μπρέικ πήγε πόντο-πόντο μέχρι τα μέσα του και εκεί ένα ξέσπασμα του Τσάτσιτς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να “ξεφύγει” και να κλειδώσει τη νίκη του με 15-8.

Ο Παναθηναϊκός ισοβαθμεί στην πρώτη θέση της Volley League με 8 βαθμούς μαζί με τον Φοίνικα Σύρου, αλλά έχει καλύτερο ρεκόρ στα σετ (9-2 αντί 9-3).

ΣΕΤ: 24-26, 25-17, 27-25, 23-25, 15-8

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-2 (24-26, 25-17, 27-25, 23-25, 15-08) σε 130′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτστις 22 (17/33 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 36% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1/2 επ.), Ρανγκέλ 14 (7/12 επ., 7 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 20 (15/28 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 62% υπ. – 52% άριστες), Ράπτης 19 (18/38 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 9 (9/11 επ.) / Στεφάνου (λ, 79% υπ. – 53% άριστες), Πανταλέων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 17 (13/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 21% άριστες), Μάζιαρζ 12 (6/15 επ., 6 μπλοκ), Χαντ 24 (24/56 επ.), Δρογκάρης 1 (1/1 επ.), Ανδρεάδης 13 (9/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λάππας 7 (5/16 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. – 26% άριστες) / Δαρίδης (λ, 58% υπ. – 46% άριστες), Μαντέκας (0/5 επ., 38% υπ. – 15% άριστες),Κανελλόπουλος.