Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός στο πόλο! (vid)

Οι Παίδες του Παναθηναϊκού επικράτησαν με 11-9 του ΠΑΟΚ στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος που διεξήχθη στο κολυμβητήριο του Λαιμού, με το Τριφύλλι να φτάνει τους 1613 τίτλους στην ιστορία του.

Οι Πράσινοι έφτασαν συνολικά στον 11ο τίτλο στο τμήμα πόλο σε επίπεδο ακαδημιών, επαναλαμβάνοντας τις επιτυχίες του 1986 και του 2019.

Το συγκρότημα του Φώντα Λεμπέση έφτασε στη νίκη χάρη στο πολύ καλό τελευταίο εννιάλεπτο, καθώς το ματς ήταν ντέρμπι στις πρώτες τρεις περιόδους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΠΑΟΚ κατάφερε και αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό στο πρώτο οκτάλεπτο και του πήρε προβάδισμα στο σκορ με 0-3.

Ωστόσο στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε τελείως ο Παναθηναϊκός μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένος και το σε λιγότερα από δύο λεπτά έφερε το ματς στα ίσα 3-3. Στη συνέχεια οι «πράσινοι»πήραν δύο φορές το προβάδισμα ωστόσο ισοφαρίστηκαν αντίστοιχες φορές από τον αντίπαλο τους με αποτέλεσμα να τελειώσει το δεύτερο οκτάλεπτο με 5-5.

Σε ότι αφορά το τρίτο οκτάλεπτο ο ΠΑΟΚ κατάφερε και πάλι να αιφνιδιάσει και να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων 7-5 όμως και πάλι το «τριφύλλι» είχε άμεσες απαντήσεις και ισοφάρισε σε 7-7, όπου ήταν και το τελικό σκορ του τρίτου οκταλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 9-7, ο ΠΑΟΚ το έφερε στα ίσα 9-9 , όμως η ψυχή του πρωταθλητή μίλησε στο τέλος και ο ΠΑΟ το κατέκτησε με 11-9.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 2-5, 2-2, 2-4

Αναλυτικά οι Πράσινοι πρωταθλητές και τα γκολ που πέτυχαν:

Παναθηναϊκός (Λεμπέσης):  Α. Ζαγοραίος , Ν. Βερβερίδης 1, Α. Μαυρομμάτης, Γ.Αποστολάκος, Π.Αποστολάκος 1, Χ.Σιαμάς 1, Ο. Ζερβουδάκης 3, Σ.Μαγγίρας,Κ.Ζαχόπουλος 4, Γ.Σιαμάς 1, Γ.Τσάγκας, Α.Αραπογιάννης, Δ.Κρατημένος, Ε.Κεφαλογιάννης και  Β.Πονηρός.