Πρόκριση για Τόλιου – Κωνσταντινόπουλο -Τέρπου

Εξαιρετική εικόνα παρουσίασαν οι δύο αθλήτριες του Παναθηναϊκού και ο ένας αθλητής του Συλλόγου, στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα πινγκ πονγκ που γίνεται στη Βαρσοβία.

Η Κατερίνα Τόλιου πέτυχε δύο νίκες στο 10ο γκρουπ του απλού γυναικών κι εξασφάλισε την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό. Νίκησε την Πορτογαλίδα Ρίτα Φινς με 3-1 σετ (11-7, 12-10, 10-12, 11-8) και τη Σουηδέζα Τζένιφερ Τζόνσον με το ίδιο σκορ (14-12, 11-6, 6-11, 11-4).

Ανταγωνιστική παρουσιάστηκε και η Ελισάβετ Τέρπου κόντρα στην Ιταλίδα Τζόρτζια Πικολίν, επικεφαλής του 1ου γκρουπ. Κάμφθηκε με 3-1 σετ (4-11, 11-8, 6-11, 7-11). Η Πικολίν εξασφάλισε την 1η θέση με δύο νίκες, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κυνηγά αύριο τη 2η θέση με αντίπαλο τη Σκέιτετ από τη Νορβηγία.

Ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος και η Ελισάβετ Τέρπου, αφού προχώρησαν χωρίς αγώνα στον 2ο προκριματικό γύρο του διπλού μικτού, κατέβαλλαν πριν λίγο το νορβηγικό δίδυμο των Εσκίλ Λίντχολμ και Ρεμπέκα Κάρλσεν για να περάσουν στο κυρίως ταμπλό. Επικράτησαν με 3-1 σετ (11-4, 6-11, 11-6, 11-9) και προκρίθηκαν στο ταμπλό των «32».