Πρίφτης: «Πάθαμε Black Out στο τέλος»

Στο γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έπαθε… τρικυμία στην τέταρτη περίοδο στάθηκε στις λιγομίλητες δηλώσεις του ο προπονητής του Τριφυλλιού, Δημήτρης Πρίφτης.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 65-84 και πάει για Χριστούγεννα με ακόμα μία ήττα στη EuroLeague.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Έλληνα τεχνικού:

«Γυρίσαμε στην τρίτη περίοδο, καταφέραμε να επιστρέψουμε στο παιχνίδι, αλλά στην τελευταία περίοδο πάθαμε black out και χάσαμε το παιχνίδι».

Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Έπαιξε καλύτερα από εμάς και αυτό είναι προφανές από το τελικό σκορ. Προσεγγίσαμε λάθος το παιχνίδι. Είχαμε κακή νοοτροπία με εξαίρεση το 3ο δεκάλεπτο. Φαίνεται και από το σκορ πως ήταν κακή η μέρα μας επιθετικά. Στο 4ο δεκάλεπτο κάναμε ανόητα λάθη και δώσαμε μια μεγάλη διαφορά, που δεν ήταν δίκαιη για την προσπάθειά μας».

Για τη στήριξη του κοινού του Παναθηναϊκού και το χειροκρότημα ακόμα και μετά την ήττα: «Αυτό είναι κάτι πολύ θετικό, το οποίο πρέπει να το υπογραμμίσουμε για το ήθος και την ποιότητα των οπαδών του Παναθηναϊκού. Προφανώς και μας κάνει να αισθανόμαστε κάποιο βάρος γιατί δεν ανταποδίδουμε αυτή την υποστήριξη. Γι’ αυτό και έχω λίγο στεναχωρηθεί με την κατάρρευση του 4ου δεκαλέπτου».

Για τις διαφορές που παίρνουν οι αντίπαλοι του «τριφυλλιού» και αναγκάζουν τους «πράσινους» να… κυνηγούν στο σκορ: «Προσπαθούμε να το αλλάξουμε και δουλεύουμε. Σαφώς με προβληματίζει».

Για την παρουσία του Γιώργου Παπαγιάννη (35+’) και τα σενάρια ενίσχυσης στη θέση «1»: «Ίσως να χρειαζόμαστε ενίσχυση σε πολλές θέσεις. Προφανώς από την απόδοσή μας κάποιος μπορεί να πει ότι θέλουμε και ψηλό και κοντό και σουτέρ και διάφορα.

Το ένα σκέλος είναι τι δυνατότητες έχουμε να βγούμε στην αγορά να κάνουμε προσθήκες ή αλλαγές. Το άλλο που πρέπει να κάνουμε και εγώ με τους παίκτες μου είναι να δουλέψουμε. Θα αποφασίσουμε στην πορεία το πού θα είναι η μία κίνηση που μπορεί να κάνουμε, αν την κάνουμε.

Τα δεδομένα είναι συγκεκριμένα, η Euroleague είναι δύσκολη, το επίπεδο σκληρό. Το έργο μας είναι δύσκολο. Σήμερα ήταν αρκετοί σε κακοί μέρα. Γι’ αυτό έπρεπε να ήμασταν πιο δυνατοί στην άμυνα. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο».