Πάλεψε αλλά βραχυκύκλωσε στην πρεμιέρα με το αριστερό…

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην Τρίπολη από τον Αστέρα με 1-0 στην πρεμιέρα της Superleague 1. Οι “πράσινοι” απώλεσαν ευκαιρίες να προηγηθούν στην αναμέτρηση, με τον Ριέρα να τιμωρεί το Τριφύλλι και να υπογράφει το 1-0 των Αρκάδων.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν μουδιασμένα το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό στο πρώτο τέταρτο. Μάλιστα οι Αρκάδες έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν μόλις στο τρίτο λεπτό. Ο Αλί Μπαμπά πλάσαρε τον Διούδη, αλλά ο Βέλεθ πρόλαβε σωτήρια με το κεφάλι πάνω στη γραμμή.

Από το 15′ και μετά η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Με κορυφαίο τον Καρλίτος, το Τριφύλλι δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ.

Ο Ισπανός φορ είδε τη μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Αστέρα στο 26′, ενώ τρία λεπτά αργότερα πρώτα ο Σαβιέρ κι εν συνεχεία ο Καρλίτος δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα σε μία σπουδαία διπλή ευκαιρία.

Ο Παναθηναϊκός μετά από ένα πολύ πιεστικό πρώτο ημίχρονο δεν έδειξε την ίδια φρεσκάδα στην επανάληψη, με τον ρυθμό της αναμέτρησης να πέφτει αρκετά. Στο 73ο λεπτό ήρθε το γκολ που τελικά έκρινε το ματς. Χωρίς ο Αστέρας να είναι απειλητικός, κατάφερε τη μία ευκαιρία που του παρουσιάστηκε να την κάνει γκολ χάρη στην ποιότητα του Ριέρα. Ο Ισπανός αφού έκανε μια εντυπωσιακή ενέργεια, κατάφερε να πλασάρει με το αριστερό, σε ένα σημείο που ο Διούδης δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Οι φιλοξενούμενοι επηρεάστηκαν σημαντικά από την ψυχρολουσία του 1-0 και δεν κατάφεραν να αντιδράσουν. Το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό, με νεύρα και διαμαρτυρίες και από τις δύο πλευρές. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαράλες με συρτό διαγώνιο σουτ, λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα του Αστέρα.

Οι “πράσινοι” αν και προσπάθησαν να βρουν την ισοφάριση, εν τούτοις δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία, με το τελικό σφύριγμα του Σιδηρόπουλου να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρες (71’ Τασουλής), Σουάρες, Πασαλίδης, Μουνάφο (72’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπελόκ (55’ Βαλιέντε), Ριέρα, Αλί Μπαμπά (55’ Τιλίκα), Κρέσπι (90΄ Ρουμπέν Γκαρθία), Μπαράλες.

Παναθηναϊκός (Πογιάτος): Διούδης, Μαυρομμάτης, Σάντσες, Πούγγουρας, Βέλεθ, Κουρμπέλης (70’ Αλεξανδρόπουλος), Αγιούμπ, Σερπέζης (60’ Μπουζούκης), Σαβιέρ (71’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος, Μακέντα.