“Πράσινος Βαρδάρης” στην Πυλαία!

Με ψυχωμένη εμφάνιση, τα παλικάρια του Ανδρεόπουλου πήραν σημαντική νίκη στη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στην Πυλαία.

Οι Πράσινοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 σετ, ωστόσο έδειξαν μαχητική ψυχή και με εμφάνιση Πρωταθλητή γύρισαν το παιχνίδι και έφυγαν νικητές από τη συμπρωτεύουσα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Πράσινοι μπήκαν… φουριόζοι στο παιχνίδι και δεν άφησαν περιθώρια στον ΠΑΟΚ για να αμφισβητήσει την ανωτερότητα τους. Με δυναμική παρουσία και σε εξαιρετική μέρα τους Ράπτη (5 πόντοι) και Τσάτσιτς (4 πόντοι), το Τριφύλλι “έχτισε” μια διαφορά ασφαλείας και έφτασε άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-20 σε 25 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός έχασε την αυτοσυγκέντρωση του, έκανε αβίαστα λάθη, “μπλοκαρίστηκε” στο επιθετικό κομμάτι και επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να κάνει το παιχνίδι του. Μέσα σε όλα, οι Πράσινοι έβγαλαν έντονο εκνευρισμό μετά από μια απίθανη διαιτητική απόφαση εις βάρος του Παναθηναϊκού, όταν η μπάλα σε καθαρό μπλοκ άουτ (φάνηκε ξεκάθαρα και στο instant replay) δόθηκε στους γηπεδούχους! Τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 25-21 και ισοφάρισε σε 1-1 το παιχνίδι.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν αγνώριστος και δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση απέναντι στους πιο ήρεμους γηπεδούχους. Και πάλι νευρικότητα και κακές επιλογές από το Τριφύλλι και το 25-16 δείχνει τη διαφορά αγωνιστικής θέλησης που είχαν οι δύο ομάδες στο σετ.

Mε Παναθηναϊκή ψυχή και θέληση, οι Πράσινοι μπήκαν στο τέταρτο σετ. Με πιο “καθαρό” μυαλό και περιορίζοντας τα λάθη, το Τριφύλλι έκανε το ιδανικό παιχνίδι, κέρδισε με 25-18 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, οι Πράσινοι μπήκαν αποφασισμένοι να φύγουν νικητές. Και τα κατάφεραν. Σοβαροί και πειθαρχημένοι, κέρδισαν με 15-7 και πήραν τη νίκη.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-21, 25-16, 18-25, 07-15) σε 120′

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Κομητούδης, Άγκανιτς 9 (4/11 επ., 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/28 επ., 2 άσσοι, 62% υπ. – 46% άριστες), Τακουρίδης 9 (5/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εβάντρο 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 30% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 17 (16/35 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 64% υπ. – 52% άριστες), Πριγιέ, Καπετανίδης 1 (1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 16 (13/23 επ., 3 άσσοι, 62% υπ. – 42% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (8/14 επ., 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (7/16 επ., 48% υπ. – 33% άριστες), Ράπτης 20 (16/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 80% υπ. – 70% άριστες), Μούχλιας (64% υπ. – 27% άριστες), Πανταλέων 1 (1/2 επ.).