Πράσινο «break» στο ΣΕΦ

Ακόμα ένα ντέρμπι ”αιωνίων” στα playoffs του πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό να κάνει…ό,τι θέλει μέσα στο ΣΕΦ. Ο Ερασιτέχνης εξέδωσε σχετική ανάρτηση με την οποία υπενθυμίζει τη στιγμή.

Αναλυτικά η ανάρτηση:

Το δικό τους «νόμο» επέβαλλαν για ακόμα μια φορά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας οι παίκτες του εξάστερου σαν σήμερα το 2011 και ο Σύλλογος δεν λησμονεί τη στιγμή.

Στον πρώτο ματς της σειράς των τελικών πρωταθλήματος απέναντι στον Ολυμπιακό κατάφεραν και έσπασαν την έδρα του αντιπάλου κάνοντας το 1-0 στις νίκες. Το ματς ήταν συναρπαστικό και το τέλος βρήκε ακόμα μια φορά τους παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς να πανηγυρίζουν ακόμα μια σπουδαία νίκη με 75-70.

Στο αγωνιστικό μέρος οι «πράσινοι» ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πίσω στο σκορ με 15-21. Ωστόσο στη συνέχεια ανέβασαν την επίθεση τους και πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους «πράσινους» να έχουν ισορροπήσει το ματς και να υπολείπονται μόλις ένα πόντο 34-35. Στην Τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» πήρε σαφές προβάδισμα με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να οδηγεί την ομάδα και άφησε τον Ολυμπιακό πίσω με πέντε πόντους 56-52 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν και έφεραν το ματς στα ίσα 68-68 δύο λεπτά πριν από τη λήξη. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Αντώνης Φώτσης ο οποίος με «καρυδάτο» τρίποντο έσβησε τις όποιες ελπίδες είχαν οι «ερυθρόλευκοι» και στη συνέχεια τα πράγματα πήραν το δρόμο τους.

Αναλυτικά οι πόντοι των πράσινων στο σπουδαίο διπλό ήταν οι εξής: Τέπιτς 4, Μάριτς 14, Μπατίστ 13, Φώτσης 5, Σάτο 4, Νίκολας 4, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 21, Βουγιούκας 2, Καλάθης 6 και Καϊμακόγλου 2.