«Πράσινες» …τορπίλες πρωταθλητισμού στην κολύμβηση ΑμεΑ!

Τα «δελφίνια» του Παναθηναϊκού έκαναν την καλύτερη εμφάνιση της ιστορίας τους στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ΑμεΑ που ολοκληρώθηκε στο ΟΑΚΑ και η ομάδα πλέον βρίσκεται σε τροχιά πρωταθλητισμού με ρεκόρ χρυσών μεταλλίων και τη δεύτερη θέση στη Γενική κατάταξη της Βαθμολογίας.

Εξαιρετική ήταν η παρουσία του «τριφυλλιού» στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα αφού ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα που είναι και το καλύτερο πλασάρισμα στην ιστορία τους βελτιώνοντας αισθητά την 8η θέση στη Γενική βαθμολογία κολύμβησης πέρυσι.

Παράλληλα ο Παναθηναϊκός του κόουτς Παναγιώτη Παϊπέτη και της βοηθού προπονητή Άννας Λαμπριανίδη, είχε ένα πανελλήνιο ρεκόρ, ρεκόρ συμμετοχών, ρεκόρ χρυσών μεταλλίων και γενικά την αίσθηση μιας ομάδας με το μέλλον να διαγράφεται λαμπρό.

Στους σημερινούς αγώνες από πλευράς Παναθηναϊκού ο Γιάννης Κωστάκης σταθερός και πιστός στο ρεντεβού του με τα χρυσά μετάλλια ήταν πρώτος στα 50μ. πρόσθιο (1:08.93) στην κατηγορία SB2 και παράλληλα πρώτος στα 50μ. ελεύθερο με 58.89 στην κατηγορία S3.

Σήμερα έλαμψε και το άστρο του Χρήστου Τριανταφύλλου στην κατηγορία SB14 καθώς πήρε την πρώτη θέση στα 50μ. πρόσθιομε 38.57 με νέο πανελλήνιο ρεκόρ και παράλληλα ήταν δεύτερος στα 50μ. ελεύθερο με 30.13.

Ο Γιώργος Σφαλτός κράτησε και πάλι ψηλά την πράσινη σημαία στα 50μ. ελεύθερο με 31.73 στην κατηγορία S6 ενώ και η Λίνα Σπίνου κολύμπησε σε υψηλό επίπεδο στα 200μ. ελεύθερο γυναικών κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στην S8 με 1:08.97.

Στη μεγάλη του επιστροφή στις πισίνες ο Γιάννης Σώμος μετά τη σημαντική βοήθεια στο χρυσό μετάλλιο στη σκυτάλη πήρε την 6η θέση στα 50μ. ελεύθερο.

Τέλος, η Έλντα Γρατσώνη ήταν και φέτος πιστή στο ραντεβού της με την πισίνα με τον Σύλλογο και πήρε την 14η θέση στα 50μ. ελεύθερο με 1:35.79 στην S14.