Πράσινα… Play Off εν Αθήναις (vids)

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των φετινών play-offs. Η προιστορία είναι ξεκάθαρα υπέρ του “τριφυλλιού” και υπάρχει μια σχεδόν απόλυτη εντός έδρας κυριαρχία στα play off απέναντι στον ΠΑΟΚ. Οι “πράσινοι” συνολικά μετρούν τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και μια μόλις ήττα, με απολογισμό τερμάτων 11 υπέρ και μόνο τριών κατά.

Όλα ξεκίνησαν την χρονιά 2008-2009 όπου οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την πρεμιέρα την διοργάνωσης με τους γηπεδούχους να επικρατούν με το εμφατικό 4-1. Ο Καραγκούνης άνοιξε το σκορ νωρίς με πέναλτι ενώ λίγο αργότερα ο Γκάμπριελ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας. Στο δεύτερο ημίχρονο Ο Σαλπιγγίδης ανέβασε το δίχτυ του σκορ στο 3-0, ύστερα ο Μπακαγιόκο μείωσε σε 3-1 και στην συνέχει ο Πετρόπουλος που είχε περάσει ως αλλαγή διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Αφού την χρονιά 2009-2010 ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το νταμπλ δεν συμμετείχε στα play off οπότε πάμε κατευθείαν στην χρονιά 2010-2011. Τότε όπου ο Ζιλμπέρο Σίλβα παίζοντας το τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι με την ομάδα σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης όπου έδωσε στην συνέχεια στους “πράσινους” το εισιτήριο για την 3η προκριματική φάση του Champions League.

Ένα πολύ κομβικής σημασίας παιχνίδι για τον Παναθηναϊκός καθώς ήταν “με την πλάτη στον τοίχο” έχοντας 2 ήττες (2-0 ΑΕΚ, 1-0 ΠΑΟΚ) και 1 ισοπαλία (1-1 Ατρόμητο) στα πρώτα τρία παιχνίδια. Αυτό το ματς έμελλε να ήταν αυτό που του έδωσε αυτοπεποίθηση και ώθηση να κατακτήσει την πρώτη θέση. Το “τριφύλλι” επικράτησε του ΠΑΟΚ με 2-0 με τα γκολ του Τοτσέ και Κλέιτον. Σε αυτό το ματς αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε ως αντίπαλο τον νυν προπονητή του, τον Λάζλο Μπόλονι.

Την επόμενη χρόνια (2012-1013) η ομάδα τερμάτισε εκτός πεντάδας όποτε δεν συμμετείχε στα play off και η επόμενη φορά που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες ήταν το 2013-2014. Εκεί όπου για την 2η αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος της Super League οι δύο αντίπαλοι χωρίς απέχει πολύς καιρός από την θριαμβευτική νίκη του Παναθηναϊκού με 4-1 απέναντι στον “δικέφαλο του βορρά” για τον τελικό του κυπέλλου, αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 1-1 με τα γκολ των Πέτριτς και Σαλπιγγίδη.

Σε μια περίοδο όπου ο Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ κυλούσαν σε δύο πολύ αντίθετα “φεγγάρια”. Σε τρομερή κατάσταση οι “πράσινοι” ενώ μόνο σε καλή κατάσταση δεν ήταν ο ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερη δυσκολία και μόλις απο το πρώτο ημίχρονο επικράτησαν με 2-0 με τον Μαυρία και τον Καρέλη.

Εδώ ο ένα μάτς που άναψε σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα. Ο ΠΑΟΚ παίζοντας με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο με την αποβολή του Τζιόλη, κατάφερε να απαντήσει γρήγορα στο γκολ του Μπέργκ με τον Χαρίση και να αποδράσει με το “Χ” από το “Απόστολος Νικολαίδης”.

Σε ένα παιχνίδι που δυστυχώς δεν έμεινε στο μυαλό μας για αγωνιστικούς λόγους, ο ΠΑΟΚ κέρδισε το παιχνίδι στα “χαρτιά”. Σε ένα ματς όπου ο Παναθηναϊκός προηγούταν με 1-0 με τον Μπέργκ και όλα ήταν ομαλά, ένας οπαδός των “πρασίνων” πέταξε ένα κουτάκι μπύρας στο κεφάλι του τότε προπονητή των φιλοξενούμενων Βλάνταν Ίβιτς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα με τα πολλά το ματς να διακοπεί και να κριθεί στις δικαστικές αίθουσες υπέρ του ΠΑΟΚ.

Και φτάνουμε στο περσινό και τελευταίο ματς των δύο ομάδων στην διοργάνωση. Μια “χορταστική” ισοπαλία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αφού ειδικά για τον ΠΑΟΚ υπήρξαν πάρα πολλές ευκαιρίες, με τον Διούδη να παραμένει σταθερός και να κρατά το 0-0.