Ποντολιάνι-Παναθηναϊκός 1-3: “Πράσινος Πρίγκιπας” στην Ουκρανία!

Ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός στην Ουκρανία, όπου με εξαίρεση τους πρώτους πόντους του πρώτου σετ και το τρίτο σετ, κυριάρχησε απόλυτα της ισχυρής Ποντολιάνι και πήρε μία τεράστια νίκη και ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στις 8 καλύτερες ομάδες του Challenge Cup, επικρατώντας με 3-1 σετ της  αντιπάλου του.

Η νίκη των “πράσινοι”  αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστούμε πως αφενός είχαν να αγωνιστούν σε επίσημο παιχνίδι από της 19 Δεκεμβρίου (είχαν νικήσει με 3-0 σετ την Κηφισιά) και αφετέρου ότι έπαιξαν στην έδρα μίας εξαιρετικής ομάδας, η οποία αποτελεί ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση της διοργάνωσης.

Πλέον η ελληνική ομάδα χρειάζεται δύο ή ακόμα και ένα σετ για να προκριθεί στη φάση των “8” στην ρεβάνς της Αθήνας, αφού της αρκεί ακόμα και ήττα με 3-2 σετ. Σε περίπτωση που οι Ουκρανοί επικρατήσουν με 3-0 ή 3-1, τότε η αναμέτρηση θα οδηγηθεί στο “χρυσό” σετ.  Εξυπακούεται πως αν κερδίσουν οι “πράσινοι” με οποιοδήποτε σκορ, αυτόματα θα εξασφαλίσουν την πρόκριση.

To πρώτο σετ ξεκίνησε άσχημα για τον Παναθηναϊκό, με τους “πράσινους” (οι οποίοι ξεκίνησαν με τους Πρωτοψάλτη, Ανδρεόπουλο, Γιάκομπσεν, Βαν Ντεν Ντρις, Ράνγκελ, Στάλεκαρ και Γκαρά) να αδυνατούν να τελειώσουν τις επιθέσεις τους, στην στιγμή που και η υποδοχή τους αντιμετώπισε πρόβλημα.  Έτσι οι Ουκρανοί προηγήθηκαν με 5-1, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ελληνική ομάδα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, με το “τριφύλλι’ να μειώνει σε 8-6 και 9-7 έχοντας πολυφωνία στην επίθεση. Συγκεκριμένα σε αυτό το σημείο είδαμε να παίρνει μπάλες και ο Ρανγκέλ σε πρώτο χρόνο και ο Πρωτοψάλτης με πάιπ, αλλά και ο διαγώνιος Μπραμ Βαν Ντεν Ντρις. Από τα χέρια του τελευταίου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 9-9, χάρη σε έναν άσο και ένα μπλοκ. Για να έρθει η ισοφάριση η ελληνική ομάδα έτρεξε ένα σερί 4-8.

Οι Ουκρανοί αντέδρασαν και κατάφεραν να προηγηθούν ξανά με 11-9 και 14-11, ωστόσο οι “πράσινοι” είχαν και πάλι την απάντηση, με τα εξαιρετικά σερβίς του πασαδόρου Άξελ Γιάκομπσεν να μετατρέπουν το 14-11 σε 14-16. Έκτοτε οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ ως το 24-25 ( σημείο στο οποίο ο Γιάκομπσεν έπαιζε κατά κύριο λόγο με τον Βαν Ντεν Ντρις, με τον Βέλγο διαγώνιο να τον δικαιώνει στις περισσότερες περιπτώσεις), ενώ το τέλος γράφτηκε με το διπλό μπλοκ των Στάλεκαρ και Ανδρέοπουλου, το οποίο διαμόρφωσε το 24-26. Έτσι το πρώτο σετ κατέληξε στους “πράσινους”.

Στο δεύτερο σετ οι “πράσινοι”  συνέχισαν ακριβώς από εκεί που σταμάτησαν στο πρώτο και κατάφεραν να προηγηθούν με 4-8. Ωστόσο οι Ουκρανοί αντέδρασαν και μείωσαν σε 7-9 και 9-10, ώσπου ένα εκπληκτικό σερί του “τριφυλλιού” ανέβασε και πάλι την υπέρ του διαφορά.  Συγκεκριμένα το εξαιρετικό σερβίς του Θανάση Πρωτοψάλτη βοήθησε την ελληνική ομάδα να τρέξει ένα εκπληκτικό 5-0 και να ανεβάσει στην διαφορά στο + 6 (9-15). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι την απάντηση και με ένα δικό τους 7-2 μείωσαν σε 16-17.  Η ελληνική ομάδα πήρε μεγάλο προβάδισμα για την κατάληψη και του δεύτερου σετ στη συνέχεια, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στους 4, με τον Στάλεκαρ να πραγματοποιεί εντυπωσιακό μπλοκ και τον Βαν Ντεν Ντρις να τελειώνει μία πολύ δύσκολη φάση κερδίζοντας το μπλοκ άουτ για το 16-20. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά σε μία τεράστια ανατροπή μειώνοντας σε 23-24, όμως ο Σάσο Στάλεκαρ διαμόρφωσε το 23-25 χτυπώντας σε πρώτο χρόνο. Έτσι έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα δύο σετ.

Το τρίτο σετ δεν εξελίχθηκε  όπως θα ήθελαν οι “πράσινοι” αφού με την πάροδο του χρόνου δυσκολεύονταν όλο και περισσότερο να βρουν λύσεις στο ψηλό μπλοκ των Ουκρανών, με αποτέλεσμα να κάνουν πολλά λάθη στην επίθεση. Οι Ουκρανοί ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του και έτσι εξασφάλισαν γρήγορα καλή διαφορά, την οποία διατήρησαν ως το τέλος για το τελικό 25-20, μειώνοντας σε 2-1 σετ. Σε αυτό το διάστημα ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος επέλεξε να ανακατέψει την τράπουλα, παιρνώντας τον Ράπτη στην θέση του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου, κάτι που άλλαξε ξανά με το τέλος του σετ.

Στο τέταρτο σετ οι “πράσινοι” ήταν εξαιρετικοί στη μεγαλύτερη διάρκειά του, προηγούμενοι ακόμα και με 12-17. Ένα νεκρό διάστημα λίγο έλειψε να στους στοιχίσει, με τους Ουκρανούς να μειώνουν σε 19-20, ωστόσο ένα επιμέρους 3-0 αποκατέστησε ξανά την τάξη για το 19-23. Έτσι ήρθε το τελικό 22-25, το οποίο σφράγισε την πολύ μεγάλη νίκη της ελληνικής ομάδας (3-1 σετ).

Τα σετ: 24-26, 23-25, 25-20, 22-25

Οι πόντοι της Όροντοκ προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.Χ

Χόροντοκ (Μάριους Σορντίλ): Ντρόζντ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Ντιντένκο 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τόμιν 1 (1/8 επ.), Ντίντοβιτς 9 (7/22 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 12% άριστες), Σάλπουκ 15 (12/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 30% υπ. – 15% άριστες), Σεμένιουκ 18 (7/15 επ., 3 άσσοι, 8  μπλοκ) / Φόμιν (λ, 32% υπ. – 12% άριστες), Μπρόβα (λ), Κίσιλιουκ (1/2 επ.), Γιεβστάτοφ, Βιέτσκι 11 (11/28 επ.), Σιντορένκο 2 (2/5 επ., 00% υπ.-00% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 42% υπ. – 05% άριστες), Γιάκομπσεν 6 (3/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (8/13 επ.), Ανδρεόπουλος 13 (11/24 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 09% άριστες),  Βαν Ντε Ντρις 22 (16/39 επ., 1 άσσο, 5 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (5/9 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 42% υπ. – 29% άριστες), Μάρκου, Ράπτης.