Πόλο: “Λύγισε” στο φινάλε από τον Εθνικό στο κατάμεστο Γουδή

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο απέναντι στην ομάδα του Εθνικού όμως αυτό δεν έφτασε για την  ομάδα του Νίκου Βενετόπουλου και ηττήθηκε με 6-7 από τους Πειραιώτες στο κατάμεστο Γουδί για την 17η ημέρα της Α1 Πόλο.

Οι “πράσινοι” ήταν πολύ καλοί στα αμυντικά τους καθήκοντα κράτησαν τον Εθνικό στα 7 γκολ, όμως τα αλλεπάλληλα δοκάρια και η αποβολή του Σμιθ στέρησε από το Τριφύλλι το τρίποντο. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν κατά την μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα. Συγκεκριμένα ο Χατζηστεφάνου στα μέσα της δεύτερης περιόδου έκανε το 5-4 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Γκαράνη. Στα μέσα του 8λέπτου αποβλήθηκε από τον παιχνίδι ο Αμερικανός Σμιθ και άλλαξαν οι ισορροπίες του παιχνιδιού. Ο Εθνικός μείωσε σε 6-5 στην επόμενη φάση. Το τελευταίο 8λεπτο ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει την λύση για να πετύχει κάποιο τέρμα. Παρά την καλή άμυνα των “πράσινων” ο Εθνικός πέτυχε δύο γκολ και έφερε τούμπα το ματς. Ο επίλογος του αγώνα γράφτηκε με τον Παναθηναϊκό να χάνει από την ομάδα του Πειραιά με 6-7 στο Γουδί υπό την παρουσία 200 και παραπάνω φιλάθλων του Τριφυλλιού που δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα.

Παναθηναϊκός – Εθνικός Πειραιώς 6-7 (2-2, 3-2, 1-1, 0-2)

Παναθηναϊκός: (Νίκος Βενετόπουλος): Παρασκευόπουλος, Χάλαρης, Παπαδημητρίου Δ., Κόσιτς, Χατζηστεφάνου 2, Χριστοφορίδης, Μπιτσάκος, Πανταζόπουλος, Αθανασίου, Γκαράνης 1, Σμιθ 1, Κατσαγούνος Γ 2, Σαλτέρης, Παπαδημητρίου Αλ., Μοσχοβέλης

Εθνικός Πειραιώς: (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Παπαλουκάς, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς 1, Βαλιανάτος 1, Τοράκης, Παπαδόγκωνας, Χονδροκούκης 4, Ζωγράφος, Λιαπάκης 1, Καραβιώτης, Καραμπατης, Κατσαγούνος Δ., Μπελέσης, Ξυλούρης