Ποδόσφαιρο Γυναικών: “Εξάσφαιρος” ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα της Β’ Εθνικής

Το γυναικείο τμήμα ποδοσφαίρου του Παναθηναϊκού επικράτησε με 6-0 του ΑΟ Βριλησσίων στην πρεμιέρα της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι «πράσινες» ήταν ανώτερες καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πέτυχαν μια άνετη νίκη στο Ρουφ παρουσία 60 περίπου φιλάθλων του Συλλόγου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 1-0, μόλις στο 3ο λεπτό με γκολ της Νταρζάνου που η ομάδα το αφιέρωσε στην τραυματία Χαρά Δημητρίου. Στο 35’ η Ντζάνη πέτυχε το δεύτερο γκολ για τον Παναθηναϊκό, ενώ η Κοκοτσάκη τέσσερα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 3-0.

Στο 45’ η Ντζάνη πέτυχε το δεύτερο προσωπικό της γκολ και το τέταρτο για τον ΠΑΟ με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή ύστερα από το κερδισμένο φάουλ της Νταρζάνου.

Το «τριφύλλι» είχε την απόλυτη κατοχή της μπάλας και δημιούργησε ωραίες φάσεις και αρκετές τελικές, ενώ δεν απειλήθηκε καθόλου η εστία του με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 4-0.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τις Ανδρή, Ντζάνη, Νταρζάνου, Καμαριανού, Λόγου, Τσιρούλη, Δεσπολλάρη, Δέλιου, Κουκουλοπούλου, Μπριάνα και Κοκοτσάκη, ενώ στο δεύτερο μισό αγωνίστηκαν και οι Σιαφαρίκα, Ιωάννου, Μαρουδίτση, Γρηγοροπούλου και Ανδρικοπούλου.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε λίγο στο δεύτερο μισό με τον κόουτς Χαραλαμπίδη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριές του, ωστόσο στο 60’ η Μπριάνα έκανε το 5-0.

Τέλος, στο 81’ η Κοκοτσάκη σημείωσε το δεύτερό της τέρμα διαμορφώνοντας και το τελικό 6-0 υπέρ του «τριφυλλιού».