“Πλήγωσε” και τον ΟΦΗ ο Καρέλης (vid)

“Φωτιά” έχει πάρει όπως φαίνεται ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Νίκος Καρέλης, καθώς ο Κρητικός επιθετικός βρήκε δίχτυα και στην αναμέτρηση του Παναιτωλικού με τον ΟΦΗ (είχε σκοράρει και στα παιχνίδια με ΑΕΚ και Ολυμπιακό) για την 19η αγωνιστική της Super League.

Έτσι βοήθησε την ομάδα του να “αποδράσει” με ένα πολύ σημαντικό διπλό από το Ηράκλειο, αφού οι “Αγρινιώτες” επικράτησαν με 4-2 και πέτυχαν την τρίτη τους σερί νίκη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο (είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα στους “κιτρινόμαυρους” και τους “ερυθρόλευκους”). Mε αυτό τον τρόπο τα “καναρίνια” ανέβηκαν στους 21 βαθμούς και την ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ξεφεύγοντας ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 8′ χάρη σε τέρμα του εξαιρετικά φορμαρισμένου Μεντόζα, ύστερα από δικό του χαμένο πέναλτι. Οι “Κρητικοί” κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Νέιρα στο 43′, ωστόσο ο Κορνέλιους δύο λεπτά αργότερα, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο σύνολο του Γιάννη Αναστασίου.

Ο Καρέλης πέτυχε το τρίτο τέρμα της ομάδας του στο 53′, ενώ ο Αργεντίνος μέσος των γηπεδούχων, σκόραρε ξανά 13 λεπτά μετά, μειώνοντας σε 2-3.

Μάλιστα στο 80′ , ο ίδιος είχε “χρυσή” ευκαιρία να φέρει στο ματς στα ίσα και να πετύχει χατ-τρικ, παρόλα αυτά αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις, από έναν ακόμα πρώην “πράσινο” και συγκεκριμένα τον Νίκο Βέργο.