Πλέι οφ: Eύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό, σημαντικό “διπλό” για τον ΠΑΟΚ (vid)

Mία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, στο ντέρμπι με τον Άρη στο Χαριλάου, για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ της Super League. Για την ακρίβεια οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν των αντιπάλων τους με 2-1, παρά το γεγονός πως βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 στο ημίχρονο.

Λίγο νωρίτερα ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από το Πανθεσσαλικό, επικρατώντας του Βόλου με 3-0. Σκόρερ για τους νικητές χρίστηκαν οι Κασάμι, Μπακαμπού και Φορτούνης.

Όσον αφορά το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, οι “κίτρινοι” πήραν το προβάδισμα στο 12′, χάρη στο γκολ του Πάλμα. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η αντίδραση του “δικεφάλου του Βορρά” ήρθε στο 68′, με τον Στέφαν Σβαμπ να ευστοχεί σε πέναλτι που υποδείχθηκε μέσω VAR.  Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε επτά λεπτά αργότερα με αριστερό σουτ του Άντριγια Ζίβκοβιτς. Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως ο προπονητής των “ασπρόμαυρων” Ράζβαν Λουτσέσκου, αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.