Περιστέρι – Παναθηναϊκός 62-77: Σοβαρεύτηκε μετά την πρώτη περίοδο και πέρασε από τα δυτικά προάστια

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για μία περίοδο κόντρα στο Περιστέρι στην 4η αγωνιστικής της Basket League, όμως στη συνέχεια ανέβασε απόδοση και πήρε εύκολα τη νίκη με 77-62 ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 2-1 στο ελληνικό πρωτάθλημα, έχοντας πλέον το μυαλό του στη “διαβολοβδομάδα” και τα ματς απέναντι σε Αναντολού Εφές και Βιλερμπάν.

To ματς

Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός στην πρώτη περίοδο, με την άμυνά του να δέχεται καλάθι με κάθε πιθανό τρόπο και το Περιστέρι να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο με 29 πόντους, κάνοντας… πάρτι. Η ομάδα των δυτικών προαστίων προηγήθηκε με 6-3 στο 2′, με το Τριφύλλι να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 6-8 στο 3′, αλλά η συνέχεια να ανήκει στους παίκτες του Μανωλόπουλου, που βρέθηκαν ακόμα και στο +11 (27-16) στο 7′, για να ολοκληρωθεί η περίοδο με το το σκορ στο 29-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν εμφανώς βελτιωμένος στην επίθεση, όχι όμως και στην άμυνα, αλλά κατάφερε να “μαζέψει” τη διαφορά και να πάει ισόπαλος στα αποδυτήρια. Οι Πράσινοι μείωσαν σε 31-25 στο 13′, με το Περιστέρι να προηγείται και πάλι, αυτή τη φορά με +12 (37-25) στο 15′, αλλά το Τριφύλλι με σερί 14-2 να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 39-39 στο 19′ και η ανάπαυλα να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 41-41.

Η τρίτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό, με τους Πράσινους να ανεβάζουν την πίεση στην άμυνα και να επιτρέπουν μόλις 12 πόντους στο Περιστέρι, με το Τριφύλλι να παίρνει προβάδισμα για πρώτη φορά στο 21′ με 41-43 και στη συνέχεια να ανεβάζει τη διαφορά στο +10 (45-55) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το παίκτες του Πρίφτη να είναι μπροστά με 53-63.

Η τέταρτη περίοδο ουσιαστικά ήταν τυπική διαδικασία, με τον Παναθηναϊκό να έχει φέρει πλήρως στα… νερά του το παιχνίδι, να μην απειλείται και να φτάνει στη νίκη.

Το «τριφύλλι» έφτασε ακόμα και στο +13 (60-73 στο 37′) στην τελευταία περίοδο, με τους «πράσινους» να στηρίζονται στην εντυπωσιακή του άμυνα και σε αυτό το δεκάλεπτο και να φτάνει εύκολα τελικά στην επικράτηση απέναντι στην ομάδα του Μανωλόπουλου με 77-62.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 41-41, 53-63,