“Περίπατος” στη Νίκαια για τον Παναθηναϊκό και τώρα… Ζαλγκίρις (vid)

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Ιωνικό Νίκαιας στο κλειστό του Πλάτωνα και επιβλήθηκε με 79-53, πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη του στη φετινή Basket League σε ισάριθμα ματς.

Πρωταγωνιστής για ακόμα μία φορά για το Τριφύλλι ο Νεμάνια Νέντοβιτς, με τον Σέρβο να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 18 πόντους, ενώ άλλους 12 πρόσθεσε ο Ντίνος Μήτογλου.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Το ματς

“Ξύπνησε” και πάτησε το… γκάζι

Ο Παναθηναϊκός μπήκε “μουδιασμένος” στην αναμέτρηση και έδωσε το δικαίωμα στον Ιωνικό να “τρέξει” ένα σερί 7-0 στα πρώτα 3 λεπτά του ματς. Ο Βόβορας κάλεσε εσπευσμένα τους παίκτες του στον πάγκο, με τους Πράσινους να επιστρέφουν στο παρκέ “μεταμορφωμένοι”.

Το Τριφύλλι απάντησε στο σερί του Ιωνικού με ένα εκπληκτικό 14-0, μετατρέποντας το σκορ σε 7-14, με το σκορ στο 8′ να πηγαίνει στο 10-18. Για να κλείσει η πρώτη περίοδος με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 14-21.

Έκλεισε το ημίχρονο στη μεγαλύτερη διαφορά

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Τριφύλλι με εξαίρεση ένα τρίλεπτο που επέτρεψε στον Ιωνικό να φτάσει σε “απόσταση αναπνοής”, 23-25 στο 15′, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό.  Οι Πράσινοι χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Αγγέλου να μειώσει, όμως στη συνέχεια αποκατέστησαν την τάξη.

Ο Παναθηναϊκός “έτρεξε” ένα σερί 10-0 μετατρέποντας στο σκορ σε 23-35 στο 18′, φτάνοντας παράλληλα τη διαφορά στη μεγαλύτερη ως τότε τιμή της στο παιχνίδι. Το Τριφύλλι μάλιστα έκλεισε και το ημίχρονο στο +12 (28-40), με τον Βόβορα να έχει ήδη χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

Τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός στην επανάληψη δεν είχε διάθεση για περιπέτειες και “καθάρισε” από νωρίς το παιχνίδι. Οι Πράσινοι έστειλαν από νωρίς τη διαφορά στους 20 πόντους, με το ενδιαφέρον να συγκεντρώνεται εκτός παρκέ. Αιτία ένα άσχημο πέσιμο του Όγκαστ στο παρκέ, με τον ομογενής σέντερ να χτυπάει στον αστράγαλο και να κατευθύνεται προς τα αποδυτήρια.

Η διαφορά παγιώθηκε στις παρυφές των 20 πόντων και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το Τριφύλλι να ολοκληρώνει το ματς με το σκορ στο 53-79 και πλέον να στρέφει το βλέμμα του στο παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις την Παρασκευή (11/12, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 28-40, 41-60, 53-79.