Πέρασαν και από τον Βόλο οι Νέοι του Παναθηναϊκού

Οι Νέοι του Παναθηναϊκού επικράτησαν με 1-0 του Βόλου εκτός έδρας για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League K19. Σκόρερ της νίκης του Τριφυλλιού ήταν ο Σούλτσε στο 36′.

Το Τριφύλλι αγωνίστηκε στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας με αρκετές βασικές απουσίες, σε ένα γήπεδο με πλαστικό τάπητα, ωστόσο και πάλι η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου ήταν ασταμάτητη. Οι “πράσινοι” παρατάχθηκαν με ένα σχήμα τριών στόπερ, ελέω των απουσιών, παρόλα αυτά ο τρόπος παιχνιδιού δεν άλλαξε. Με κυριαρχικό ποδόσφαιρο κατοχής κατάφερε να πάρει ακόμη ένα “τρίποντο” σε ένα… πονηρό ματς.

Απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος αμυνόταν μαζικά, οι Νέοι του Παναθηναϊκού προσπαθούσαν με ηρεμία να δημιουργήσουν φάσεις. Το Τριφύλλι “προειδοποίησε” δύο φορές με τον Σούλτσε και μία με τον Ηλιάδη, πριν φτάσει στο 1-0. Στο 36ο λεπτό ο Καλομοίρης ντρίμπλαρε τέσσερις ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων, γύρισε στο πρώτο δοκάρι και ο Σούλτσε άνοιξε το σκορ.

Το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι και πίεσαν για ακόμη ένα γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα ασφαλείας. Ωστόσο παρά τις ευκαιρίες του Καλομοίρη και του Ηλιάδη, το 0-1 παρέμεινε. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν πολύ σωστά την αναμέτρηση, ψάχνοντας… μυαλωμένα το γκολ, χωρίς όμως να δώσουν και δικαίωμα στην ομάδα του Βόλου.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε το Τριφύλλι να πανηγυρίζει ακόμη μία νίκη τη φετινή σεζόν και να παίρνει κεφάλι στη βαθμολογία με 31 βαθμούς, με τον ΠΑΟΚ να ακολουθεί με 30.

Παναθηναϊκός (Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Σαμαράς, Κούτσιας, Σαντικάι, Σπίνος, Καραγιάννης, Μαυρουδής, Ηλιάδης, Αθανασακόπουλος, Καλομοίρης, Σούλτσε.