ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 82-89: Με «μαγικές» Ριντ-Σμιθ «καθάρισε» ΠΑΣ και κούραση

Αν και καρδιοχτύπησε στο τέλος, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει νικητής από τα Ιωάννινα με σκορ 89-82 και να κάνει το τρία στα τρία στο φετινό πρωτάθλημα. Εκπληκτική Ριντ για μία ακόμη φορά, μαγικό ντεμπούτο και για την Τζανάε Σμιθ.

Αήττητος παρέμεινε ο Παναθηναϊκός στην Α1 Γυναικών, αφού οι «Πράσινες» με τις Ριντ και Σμιθ να ξεχωρίζουν κατάφεραν να φύγουν με το διπλό από την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 89-82. Παρά το γεγονός της κούρασης λοιπόν, το Τριφύλλι συνεχίζει να παίρνει νίκες και να παραμένει όσο πιο ψηλά γίνεται στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι πρωταθλήτριες πάτησαν απότομα… γκάζι στο πρώτο δεκάλεπτο και πριν καλά ο ΠΑΣ μπει στον αγώνα το σκορ ήταν ήδη 28-13 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τα κορίτσια της ομάδας των Ιωαννίνων ωστόσο, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου και στο πιο κρίσιμο δεκάλεπτο (το τέταρτο), οι πράσινες είδαν τις γηπεδούχες να πλησιάζουν πολύ κοντά (79-83) δύο λεπτά πριν τη λήξη. Εν τέλη ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να κρατήσει υπέρ του το σκορ και να επικρατήσει με 89-82.

Τα δεκάλεπτα: (13-28, 37-52, 56-68, 82-89)