Παπαμακάριος Blog: Kερδίζει με τον τρόπο του

Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μια σημαντική νίκη την Κυριακή το βράδυ επί του Άρη και θα προβλέψω να πω πως αν αυτή συνδυαστεί με τρίποντο στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ τότε ο στόχος της εξόδου στην Ευρώπη μέσω του πρωταθλήματος θα έχει επιτευχθεί σε μεγάλο βαθμό.

Για το παιχνίδι της Κυριακής στο Ολυμπιακό Στάδιο όμως έχουμε ακόμα μπροστά μας μέρες για να συζητήσουμε, οπότε ας επιστρέψουμε στα τεκταινόμενα του αγώνα με τον Άρη.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς κέρδισε 1-0 με το τέρμα του Σένκεφελντ σε ένα ματς που ήταν απόλυτα κυρίαρχη μέχρι να αποβληθεί ο Καμαρά. Από εκεί και πέρα θα μπορούσαμε να πούμε πως η αποβολή περισσότερο αποδιοργάνωσε τους πράσινους παρά τους ευνόησε και αυτό φάνηκε στη διάρκεια του δευτέρου μέρους όπου το παιχνίδι έγινε «run and gun». Τουλάχιστον μέχρι το 75’ όπου μετά τις συνεχείς φωνές του Γιοβάνοβιτς ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να κόψει ρυθμό και να διαχειριστεί το υπέρ του 1-0.

Καλό πρώτο μέρος

Το τριφύλλι έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο. Είχε δοκάρι με τον Παλάσιος, δύο καλές στιγμές με τον Αϊτόρ και το γκολ με τον Σένκεφελντ ενώ την ίδια ώρα ο Άρης απείλησε μόνο με ένα σουτ του Μπρούνο Γκάμα μόλις στο 2’ και για 43 λεπτά οι παίκτες του ήταν απλά θεατές του αγώνα ή βαρούσαν όποιον «πράσινο» έβρισκαν μπροστά τους. Ο Παναθηναϊκός με τον τρόπο του άφησε τους παίκτες του Άρη εκτός της περιοχής του και έκανε ένα παιχνίδι που έδειχνε πως θα έφτανε εύκολα στη νίκη. Όπως άλλωστε έχει κάνει σε όλη τη διάρκεια των playoffs με το «τριφύλλι» να είναι η μοναδική αήττητη ομάδα από τις έξι που μετέχουν στα playoffs.

«Run and gun»

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός και πάλι είχε ευκαιρίες για να πετύχει και άλλα τέρματα με τον Αϊτόρ, τον Ιωαννίδη, τον Παλάσιος αλλά την ίδια ώρα ο Άρης με τον Ιτούρμπε να είναι εκ των κορυφαίων της ομάδας του βρήκε, σε αντίθεση με το πρώτο 45λεπτο, και αυτός ευκαιρίες για να σκοράρει, να φέρει το ματς στα ίσια και μάλιστα έκανε δύο τελικές με τους Γκάνεα και Μαντσίνι που βρέθηκαν σε καίριες θέσεις και στην πρώτη ο Παναθηναϊκός γλίτωσε καθώς ο Ρουμάνος ήταν άστοχος και τη δεύτερη επειδή ο Μπρινιόλι ήταν εκεί.

Από το 46’ έως το 75’ όπως έγραψα ήδη το παιχνίδι ήταν «run and gun» με τους παίκτες του «τριφυλλιού» να ψάχνουν ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσουν τη νίκη και την ίδια ώρα τους ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων να τα δίνουν όλα για να ισοφαρίσουν. Άλλωστε δεν είχαν τίποτα να χάσουν και γνώριζαν πολύ καλά πως η ισοπαλία θα ήταν για αυτούς ένα θετικό αποτέλεσμα. Οπότε το να έτρωγαν και δεύτερο τέρμα λίγο τους ένοιαζε άρα έβγαιναν με κάθε τρόπο στην επίθεση.

Μια αλλαγή ίσως «έσβηνε» νωρίτερα το ματς

Σίγουρα εκεί θα μπορούσε να παρέμβει, ακόμη περισσότερο ο Σέρβος τεχνικός, όχι μόνο με τις φωνές του για να «παγώσουν» το ρυθμό οι παίκτες του αλλά και με μια ή δύο αλλαγές για να φρεσκάρει την ομάδα του. Μην ξεχνάμε άλλωστε πως ο Παναθηναϊκός έπαιξε για τρίτο σερί παιχνίδι με την ίδια ενδεκάδα και αυτό έπαιξε το ρόλο του στην κούραση των παικτών του «τριφυλλιού». Είδαμε άλλωστε πως με το που έκανε εν τέλει τις αλλαγές ο Σέρβος προπονητής το ματς «έσβησε» και ο Παναθηναϊκός έφτασε στο τρίποντο.

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του Σένκεφελντ ο οποίος μίλησε για μια πολύ σπουδαία νίκη η οποία ήρθε μετά από καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος και πως θα πρέπει στο «τριφύλλι» να προβληματιστούν για την εικόνα τους στο δεύτερο μέρος, όταν έπαιξαν με παίκτη παραπάνω. Μένουν άλλωστε πέντε «ντέρμπι» ακόμα για το πρωτάθλημα και τον τελικό Κυπέλλου και κάθε λάθος μπορεί να κοστίσει.

Υ.Γ. Φυσικά και είμαι υπέρ της μετακίνησης των οπαδών. Δεν γίνεται μόνο στην Ελλάδα να μην βλέπουμε φιλάθλους αντίπαλων ομάδων στα γήπεδα. Αλλά να ισχύει σε όλα τα γήπεδα και για όλους τους οπαδούς.