ΠΑΠΑΜΑΚΑΡΙΟΣ BLOG: ΗΤΤΑ ΚΑΡΜΠΟΝ ΚΑΙ ΠΙΕΣΗ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ

Παναθηναϊκός

Δεύτερη σερί ήττα για τον Παναθηναϊκό αυτή τη φορά σε ένα παιχνίδι με αντίπαλο τον Άρη όπου και τα τρία αποτελέσματα ήταν ανοιχτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Μια ήττα η οποία αν δεν είχε ακολουθήσει την ήττα στο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα, τέσσερις μέρες νωρίτερα, ίσως να μην προκαλούσε τον παραμικρό τριγμό.

Τώρα όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι. Πόσο μάλλον όταν ακολουθεί ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι με το Βόλο την Κυριακή το μεσημέρι στη Λεωφόρο και η πίεση είναι πάνω στις πλατές των παικτών του Παναθηναϊκού και φυσικά του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Ένα θετικό αποτέλεσμα μπορεί να αποδειχτεί ικανό να γυρίσει το διακόπτη και να δώσει χρόνο στον Σέρβο τεχνικό ο οποίος μπορεί να αποδειχτεί πολύτιμος. Μια νέα γκέλα όμως και πόσο μάλλον μια τρίτη σερί ήττα μπορεί να φέρει εξελίξεις και μάλιστα άμεσες.
Το ματς της Κυριακής όμως θα το δούμε όταν έρθει εκείνη η ώρα. Ας επικεντρωθούμε τώρα στα όσα έγιναν στην αναμέτρηση στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και την ήττα καρμπόν από τον Άρη όπως και με τον ΠΑΣ. Γκολ πριν τη συμπλήρωση δέκα λεπτών, γκολ μετά από λάθος της άμυνας του Παναθηναϊκού και εν συνεχεία το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με το “τριφύλλι” να μη μπορεί να γυρίσει το ματς και να γνωρίζει μια ακόμα ήττα.

Δεδομένα η εμφάνιση του Παναθηναϊκού ήταν καλύτερη σε σύγκριση με αυτή στους “Ζωσιμάδες”. Δεδομένα έπαιξε καλύτερα, είχε περισσότερες φάσεις, απείλησε και δικαιούταν ένα γκολ. Και αν το είχε βάλει στο πρώτο μέρος κανείς δεν ξέρει τι θα γινόταν εν συνεχεία. Με τα αν όμως, δουλειά δεν γίνεται. Και νίκες δεν παίρνεις.

Οι Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης, Ιωαννίδης που ήταν τρεις εκ των πέντε αλλαγών του Γιοβάνοβιτς σε σχέση με το ματς των Ιωαννίνων βοήθησαν στο να βελτιωθεί η εικόνα του “τριφυλλιού”. Ο Πούγγουρας φάνηκε επηρεασμένος από την απουσία τους και σίγουρα θέλει ρυθμό.

Ο Βιγιαφάνιες όμως ο οποίος μετά τα Γιάννινα αυτή τη φορά βρέθηκε βασικός είτε έπαιξε, είτε δεν έπαιξε στην αναμέτρηση με τον Άρη, ήταν κάτι που δεν το κατάλαβε κανείς. Σίγουρα δεν τον κατάλαβε η άμυνα του Άρη με την απόδοση του να κυμαίνεται κάτω του μετρίου.

Το χειρότερο για τον Παναθηναϊκό ήταν πως σε τρίτο σερί παιχνίδι είχε και πάλι κενά διαστήματα. Ήταν νωθρός στην αρχή του αγώνα. Κάτι που έγινε και στην πρεμιέρα και τη νίκη με 4-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης όσο και κόντρα στον ΠΑΣ αλλά και με αντίπαλο τον Άρη.

Το τριφύλλι πέταξε είκοσι λεπτά και εν συνεχεία μπήκε στο παιχνίδι και είναι γεγονός πως από το 20 έως το 45′ ήταν καλύτερος αλλά όχι αποτελεσματικός.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως μια κίνηση του Μάντζιου με τον Εντιαγέ αντί του Μπερτόγλιο ήταν ικανεί να περιορίσει τον Παναθηναϊκό και να δέσει το κέντρο της ομάδας του με αποτέλεσμα το τριφύλλι να μην μπορεί να βρει διαδρόμους.

Η ομάδα που ήταν πίσω στο σκορ δηλαδη και έψαχνε το γκολ χρειάστηκε 28 λεπτά για να κάνει μια ευκαρία στο δεύτερο ημίχρονο και να κάνει αισθητή την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο. Σε αντίθεση με τον Άρη που με όπλο του την πίεση ψηλά προσπαθούσε και πάλι να κλέψει μπάλες, όπως στη φάση του γκολ και να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Ο Γιοβάνοβιτς προσπάθησε να φέρει παίκτες από τον πάγκο και να βοηθήσει την ομάδα του να αλλάξει την εικόνα της αλλά χωρίς αποτέλεσμα πάλι. Έξω ο αρνητικός Βιγιαφάνιες και στη θέση του ο Παλάσιος, εκτός και ο Αλεξανδρόπουλος με τον Παναθηναϊκό να χάνει τρεξίματα και στην ενδεκάδα ο Μαουρίσιο σαν περισσότερο έμπειρος και με στόχο να εκμεταλλευτούν οι “πράσινοι” και ένα στημένο.

Δέκα λεπτά αργότερα μέσα και ο Καρλίτος ενώ στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Σέρβος ρίσκαρε ακόμα περισσότερο με την παρουσία των Λούντκβιστ και Μακέντα αντί των Πούγγουρα-Ιωαννίδη με τον Ισπανό να παίζει ως στόπερ. Μια αλλαγή που θα μπορούσε να γίνει και κάποια λεπτά νωρίτερα.

Το 1-0 παρέμεινε έως το τέλος ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα και τα προβλήματα δεν έλειψαν για τρίτο σερί ματς για τοους πράσινους.

Η δικαιολογία του χρόνου που απαιτείται ώστε τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα να βρουν ρυθμό, να μάθουν το παιχνίδι των πράσινων ναι μεν υπάρχει ακόμη αλλά όσο περνούν οι μέρες η δικαιολογία αυτή θα στερέψει. Πλέον άλλωστε πέρασε ένα εικοσαήμερο όπου ο Γιοβάνοβιτς έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του και θα κρίνεται ακόμα αυστηρότερα για όποια απόφαση παίρνει.