ΠΑΠΑΜΑΚΑΡΙΟΣ BLOG: Η τριάδα που έφερε το πρώτο διπλό

Τέτοιο Παναθηναϊκό τριήμερο είχαμε καιρό να ζήσουμε. Νίκη στο ποδόσφαιρο, διπλό στο ΣΕΦ, επικράτηση σε βόλεϊ ανδρών και γυναικών, νίκη στο μπάσκετ γυναικών, πρώτη νίκη στην ιστορία του Παναθηναϊκού Β’ και τρία στα τρία και σε επίπεδο Κ19, Κ17 και Κ15. Ένα Σαββατοκύριακο όπως θα έπρεπε να είναι κάθε Σαββατοκύριακο για τους φίλους του Παναθηναϊκού και το μέγεθος της ομάδας με το τριφύλλι στην καρδιά. Ας ελπίσουμε να έρθουν πολλά ακόμα στη διάρκεια της φετινής σεζόν.

Ας επιστρέψουμε στο ποδόσφαιρο και δη το ματς με τη Λαμία όπου είναι και το βασικό ζητούμενο μας. Και εγώ όπως και πολλοί φίλοι του Παναθηναϊκού, θεωρώ, απορήσαμε με τις επιλογές του Γιοβάνοβιτς και τη χρησιμοποίηση των Λούντκβιστ και Βιγιαφάνιες στο αρχικό σχήμα. Όσα ξέρει ο νοικοκύρης όμως δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος και στην περίπτωση μας ο Γιοβάνοβιτς είναι αυτός που έχει το μαχαίρι, έχει και το καρπούζι όσον αφορά τις επιλογές του για την ενδεκάδα και τις αλλαγές στη διάρκεια των αγώνων.

Και μπορεί στο πρώτο ημίχρονο ο Σουηδός με τον Αργεντινό να μην έθελξαν με την απόδοση τους, όπως όλος ο Παναθηναϊκός όμως, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο τόσο ο Λούντκβιστ όσο και ο Βιγιαφάνιες ήταν από τους καλύτερους του τριφυλλιού. Σε τέτοιο σημείο ώστε όταν έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Σουηδός μέσος πολλοί να πιστέψουν πως ο Παναθηναϊκός δύσκολα θα έφτανε τελικά στην ανατροπή.

Δεν είναι μόνο το γκολ που πέτυχε ο Λούντκβιστ ή η ασίστ και μάλιστα με τεράστια αυταπάρνηση του Βιγιαφάνιες στο 1-1 που έκανε τους δύο ποδοσφαιριστές να ξεχωρίσουν στο δεύτερο 45λεπτο. Εν γένει η απόδοση τους στο διάστημα που αγωνίστηκαν ήταν ο λόγος για τον οποίο μάλλον ο Γιοβάνοβιτς τους έδωσε φανέλα βασικού κόντρα στη Λαμία. Ο Σέρβος προπονητής έπρεπε να ανοίξει το ροτέισον ενόψει και των αγώνων που έρχονται και άρχισε να το κάνει συνδυάζοντας το με ένα θετικό αποτέλεσμα.

Οπότε είναι θετικό που μπήκαν και άλλοι παίκτες στη φετινή εξίσωση του Παναθηναϊκού και οι οποίοι αναμένεται να προσφέρουν βοήθεια στα παιχνίδια που έρχονται μέχρι τα Χριστούγεννα σε πρωτάθλημα και Κύπελλο με στόχο το τριφύλλι να μείνει μέσα στους στόχους του.

Δεν μπορεί φυσικά να μην γίνει αναφορά στον Μαουρίσιο που για δεύτερο παιχνίδι έρχεται από τον πάγκο και σκοράρει. Όπως έκανε και στο ματς με τον ΠΑΟΚ. Στην αναμέτρηση με τη Λαμία ο Βραζιλιάνος ήταν αυτός που κέρδισε και το πέναλτι από τον Τζανετόπουλο με το οποίο ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ανατροπή. Ο 33χρονος μέσος αν και έχει χάσει τη θέση του στο αρχικό σχήμα όποτε μπαίνει στο ματς δίνει τον καλύτερο του εαυτό και κάνει τα μέγιστα για το τριφύλλι.

Η συγκεκριμένη τριάδα ήταν που έφερε το πρώτο διπλό για τον Παναθηναϊκό μακριά από την Αθήνα και που θα βγάλει από τους πράσινους ένα άγχος που δικαιολογημένα είχαν όταν έπαιζαν μακριά από τη Λεωφόρο και δη μακριά από την πρωτεύουσα.

Δεν ήταν βέβαια όλα καλώς καμωμένα στην αναμέτρηση με τη Λαμία. Αυτό το δείχνει το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου. Σε ένα 45λεπτο όπου οι γηπεδούχοι δεν έκαναν κάτι για να δικαιούνται αυτό το γκολ αλλά το πέτυχαν. Και όταν ο αντίπαλος καταφέρνει στις δύο φορές που πατάει μέσα στην περιοχή σου να σκοράρει δείχνει πως η ομάδα έχει πρόβλημα στα μετόπισθεν. Το αν αυτό είναι θέμα των στόπερ, των δύο μπακ, του γκολκίπερ ή ολόκληρης της ομάδας είναι κάτι που θα πρέπει να το βρει ο Γιοβάνοβιτς και να το λύσει το δυνατόν γρηγορότερο.